Uhorková sezóna začala otrávenými uhorkami...

Autor: Martin Štunda | 3.6.2011 o 12:02 | Karma článku: 5,21 | Prečítané:  922x

Termín „uhorková sezóna" sa väčšinou spája s obdobím, kedy politici dovolenkujú a oddychujú, nemajú čas a priestor na vytváranie nových káuz a tým pádom investigatívni  novinári nemajú do čoho „pichnúť". Ešteže sa Dobroslav Trnka občas popremáva autom po dunajskej hrádzi. Tohoročná uhorková sezóna však začala o niečo skôr a hlavne dosť netypicky....  

Na začiatku všetkého boli uhorky zo Španielska, ktoré hlavne Nemci vyhlásili za „personu non grata" na ich kuchynských stoloch. Najnovšie zistenie, že boli neprávom označené za zdroj nákazy už z tejto zeleniny negatívny biľag tak ľahko nezmyje. Podobne ako z narušených hospodárskych vzťahov medzi Nemeckom a Španielskom.

Najnovším pokračovaním „uhorkovej sezóny" je zákaz dovozu akejkoľvek čerstvej zeleniny do Ruska z krajín Európskej únie. Je logické, že predstavitelia EÚ označili toto opatrenie za neúmerné, pretože do Ruska sa ročne dovezie z Európy zelenina za šesťsto miliónov eur a to hlavne zo Španielska, Nemecka, Holandska, Belgicka a Poľska. Už menej pochopiteľná je však ďalšia ruská reakcia, keď sa z pultov obchodov sťahuje všetko s nálepkou EÚ.

Po tomto zákaze zavládlo pochopiteľné nadšenie predovšetkým u ruských poľnohospodárov a producentov zo strednej Ázie a Zakaukazska, pretože Rusko dováža aj tureckú, azerbajdžanskú, čínsku a iránsku zeleninu. Obávam sa, že podobné nadšenie u nás nehrozí, pretože naše poľnohospodárstvo pripomína skôr opusteného bezdomovca, ako prosperujúce hospodárske odvetvie.

Je mi jasné, že svet sa točí okolo peňazí. Matkou súčasného sveta je globalizácia a otcom zisk. A ich spoločným dieťaťom je teraz momentálne nebezpečná zmutovaná črevná baktéria E.coli, ktorá spôsobuje kolaps ľadvín a zomrelo na ňu už sedemnásť ľudí najmä v Nemecku.

Ale je dúfam pochopiteľné, že my ostatní, ako rodičia skutočných detí,  máme právo sa báť a pýtať. My vysvetlíme svojim deťom prečo si majú poriadne umyť každú zeleninu a ovocie. Ako však vy, čo riadite tento svet, vysvetlíte nám ostatným, prečo si vždy pri podobných problémoch umývate ruky ?

A napokon.....prečo je pre vás šuchot peňazí vždy viac, ako ston umierajúcich ľudí.......

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Fico na sneme opäť útočil aj na médiá

Vo funkcii podpredsedov skončia Dušan Čaplovič a Pavol Paška.

DOMOV

Odhalila kauzu predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

EKONOMIKA

RegioJet skracuje svoje vlaky do Košíc, na prevádzku má málo vozňov

Jazdiť bude len so siedmimi vozňami.


Už ste čítali?