Dva listy od Rómov....

Autor: Martin Štunda | 7.6.2011 o 10:22 | Karma článku: 12,95 | Prečítané:  2443x

Napísanie listu je jeden z mnohých spôsobov medziľudskej komunikácie. Dá sa do neho vtesnať skutočne veľa a dá sa ním aj o veľa žiadať. A čo je hlavné, list má veľkú výpovednú hodnotu. Hlavne o jeho autorovi....  

List prvý....

„ Pán rómsky  splnomocnenec......píšem Vám, lebo už neviem, čo mám robiť a chcem, aby  ste mi pomohli. Minule mi zhorel byt, keď som prikladal do piecky a aj deti mi popálilo. Ja teraz nemám kde bývať, lebo mi mesto nechce dať nový byt. Pani sociálky mi doniesli len šatstvo, deky,  matrace a materiál na vymaľovanie bytu. A tiež povedali, že zatiaľ môžem bývať v jednej náhradnej izbe, kým si nedám byt do poriadku. Ale tá izba je malá a ja chcem ten nový byt, lebo aj ja chcem žiť ako človek..."

Dezider, autor listu, spokojne vložil papier do obálky a vyšiel pred bytovku. Ráno ho odnesie na poštu a zároveň vyberie aj sociálnu dávku. On pánom na radnici ukáže, či mu nedajú byt. Keď bude treba, napíše aj do Bruselu. S pocitom, že už urobil všetko, čo bolo v jeho silách, si zapálil cigaretu. Radšej ani nešiel dnu, aby sa nemusel pozerať na tie obhorené steny.

List druhý....

„ Pán primátor mesta......píšeme Vám, my obyvatelia ul. Mlynskej a chceme Vás poprosiť o pomoc pri výstavbe ihriska pre naše deti. Nech radšej tam behajú a hrajú futbal, ako by stále len fetovali a robili neporiadok. Keby ste nám poslali buldozér, aby vyrovnal terén, lebo sú tam veľké kopy hliny a kríky a my si už potom sami, ľudia z bytoviek, urobíme nejaké ihrisko, ktoré si budeme strážiť, aby nám ho ostatní Cigáni nezničili...."

Kolomana, spoluautora listu, som stretol pred pár dňami v meste. Slušne pozdravil a spýtal sa, či neviem, čo je s tým ich listom. Upokojil som ho, že sa o tom na porade hovorilo a že im mesto v ich aktivite pomôže. Tiež som ho pochválil za ich prístup a povedal, že on i jeho susedia, môžu byť vzorom pre ostatných obyvateľov komunity.

Poďakoval, pozdravil a ja som sa potom ešte chvíľku pozeral ako michalovský občan Koloman, hrdo kráča domov....

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Fico na sneme opäť útočil aj na médiá

Vo funkcii podpredsedov skončia Dušan Čaplovič a Pavol Paška.

DOMOV

Odhalila kauzu predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

EKONOMIKA

RegioJet skracuje svoje vlaky do Košíc, na prevádzku má málo vozňov

Jazdiť bude len so siedmimi vozňami.


Už ste čítali?