Integráciu Rómov je treba začať integráciou do pracovného procesu.

Autor: Martin Štunda | 1.8.2011 o 10:40 | Karma článku: 11,41 | Prečítané:  2047x

Predstava tej skupiny Rómov, ktorá celoživotne funguje na systéme sociálnych dávok, že peniaze sa „rodia" na pošte, môže na prvý pohľad pôsobiť  humorne, ale na druhej strane nás núti zamyslieť sa nad systémom, ktorý vytváranie týchto predstáv umožňuje.

Rómovia v uzavretých vidieckych, alebo mestských lokalitách, majú svoj denný režim, s menšími individuálnymi odchýlkami, platný pre celú komunitu. Skoré ranné vstávanie do práce, česť výnimkám, však do neho nepatrí. Dosť veľká skupina z nich však má svoje určité denné aktivity. Je to hlavne zvážanie potrebných, ale aj nepotrebných vecí, alebo hľadanie po kontajneroch. Tým chcem naznačiť, že model určitej aktivity za účelom získania „niečoho", majú v sebe ako tak zakorenený a na tom treba celú filozofiu stavať.

Človek je zvláštny tvor. To, čo získa zadarmo, si váži akosi menej, alebo vôbec. A myslím, že to rovnako platí ako pre majoritu, tak aj pre minoritu. Aj peniaze získané len za cestu na poštu sa zrejme rozkotúľajú o niečo ľahšie. Ale ak to nastavenie systému umožňuje, niet sa čo čudovať....

Cestou do práce stretávam skoro každé ráno v mestskom parku skupinu pracovníkov technických služieb. Je zložená prevažne z Rómov. Pracujú s radosťou, žartujú medzi sebou a ja ich nezabudnem pozdraviť a pochváliť za čistotu parku. Mám pocit, že je to pre nich niečo, ako štvrťročná odmena. Možno v konečnom dôsledku nedostanú oveľa viac peňazí ako tí „poštoví" Rómovia, ale sú určite o niečo bohatší.

Pod tlakom globálnej finančnej krízy vlády po celej Európe hľadajú alternatívne zdroje hospodárskeho rastu. Jednou z možných alternatív sa javí aj masové zapojenie dlhodobo nezamestnaných do pracovného procesu a to trebárs prostredníctvom verejnoprospešných, alebo aktivačných prác. Maďarský premiér Viktor Orbán chce dokonca na tejto filozofii postaviť svoju stratégiu budúceho hospodárskeho rastu Maďarska.

Myšlienka Ministerstva kultúry využiť masu nezamestnaných v rámci rozsiahlej obnovy slovenských hradov nie je zlá, len ju treba domyslieť a hlavne dôsledne zrealizovať. A v lokalitách kde hrady nie sú, nájsť takisto zmysluplné činnosti pre nezamestnaných, nielen unudené opieranie sa o lopaty. Ja rozumiem, že niektorí starostovia si nechcú rozhnevať svojich voličov vyžadovaním skutočnej práce, ale toto sa im skôr, či neskôr, aj tak vypomstí.

Tieto aktivity môžu byť samozrejme len začiatkom návratu „osadových" Rómov do pracovného procesu a tiež do spoločnosti. Ale lepší takýto krok ako žiaden. A význam vzdelania pre získanie kvalifikovanejšej práce sa možno takto bude aj o niečo ľahšie vysvetľovať.

Prostredie, v ktorom vyrastáme, nás dosť výrazne ovplyvňuje. Začnime teda úpravou legislatívy vytvárať také prostredie, kde je normálne vstávať ráno do školy a do práce a kde nie je možné dostať niečo za nič. Aby sa na poštu chodilo len kvôli listom a balíkom. Alebo ak si v Poštovej banke občan zriadi účet, na ktorý mu zamestnávateľ bude zasielať jeho poctivo zarobené peniaze.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Slovan neplatí ani za nájom štadióna, mestu dlhuje takmer 400-tisíc eur

Hokejový klub nemá na výplaty ani na nájom štadióna. Vedenie tvrdí, že sezónu v KHL dohrá.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.

PLUS

Zamrzla a nebilo jej srdce. Potom vstala z mŕtvych

Žena bola hodiny mŕtva, zmrzla na kosť a zažila zmŕtvychvstanie.


Už ste čítali?