Drahé banky...nevyhrážajte sa nám.

Autor: Martin Štunda | 20.10.2011 o 10:15 | Karma článku: 24,80 | Prečítané:  15170x

Večerné televízne správy dokážem väčšinou pozerať v pokoji, bez nejakého výraznejšieho prejavovania emócií. V stredajších správach na Markíze však odznela jedna, ktorá ma mierne povedané, zdvihla zo stoličky...

Prezident slovenskej bankovej asociácie s bohorovným pokojom oznamoval občanom, ako banky zareagujú v prípade, že slovenský parlament schváli zvýšenie bankovej dani. V prvom kole vraj začnú so znižovaním vlastných nákladov. S tým by som aj súhlasil, keby to malo byť na úkor luxusu najvyšších bankových manažérov. Lenže z úst dotyčného pána vyšla informácia, že najprv začnú rušiť menšie pobočky a zmrazovať, alebo znižovať platy. Je tiež pravdepodobné, že dôjde aj k väčšiemu prepúšťaniu  radových zamestnancov, čo zhorší už aj tak nepriaznivú sociálnu situáciu na Slovensku. A tón akým to podal vyznel obviňujúco smerom k poslancom.

A v útočnom duchu pokračoval aj ďalej. Ak nenájdu rezervy v nákladoch, následne vraj dôjde samozrejme k zvyšovaniu bankových poplatkov a tiež k rozťahovaniu nožníc medzi výškou úrokov za vklady a výškou úrokov za poskytnuté úvery. Skrátka, nám všetkým oznámil, že svoje peniaze dostanú naspäť. A to aj s úrokmi.

 Veta, že banky urobia všetko preto, aby si zachovali dosiahnutú úroveň zisku, ma už dorazila úplne.

Rozumiem tomu, že zmyslom podnikania je zisk, ktorý bol len tak  mimochodom v prípade 26 slovenských bánk, minulého roku vo výške cca. 514 miliónov euro. Len si tú tvorbu zisku netreba zamieňať s nenažranosťou. A hlavne treba byť principiálny. To znamená, netváriť sa v časoch krízy, keď treba napumpovať do bánk štátne, čiže naše peniaze, socialisticky a v dobrých časoch, opäť trhovo, čiže žmýkať občanov.

A že je niečo zhnité v štáte „Bankovom" dokazuje aj prebiehajúca razia v sídlach európskych bánk, ktorú realizujú protimonopolní inšpektori Európskej komisie, z dôvodu podozrenia z možnej kartelovej dohody. Vyšetrovanie dvadsiatich manažérov najväčšej talianskej banky UniCredit a tiež jej bývalého šéfa, pre podozrenie z daňových únikov, je už len tou čerešničkou na torte.

Takže.....drahé banky. Na kríze, ktorá tu už niekoľko rokov straší, máte aj vy svoj podiel. V prípade zvyšovania eurovalu, ide vo veľkej miere aj o vás. Takže by som od vás privítal trochu viac slušnosti, pokory a hlavne......nevyhrážajte sa nám.

 

Foto: aktualne.centrum.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Fico na sneme opäť útočil aj na médiá

Vo funkcii podpredsedov skončia Dušan Čaplovič a Pavol Paška.

DOMOV

Odhalila kauzu predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

EKONOMIKA

RegioJet skracuje svoje vlaky do Košíc, na prevádzku má málo vozňov

Jazdiť bude len so siedmimi vozňami.


Už ste čítali?