Gašparovičov núdzový stav...

Autor: Martin Štunda | 25.11.2011 o 10:33 | Karma článku: 9,08 | Prečítané:  1508x

Keď exprezident Rudolf Schuster v čase svojho prezidentovania a vážnych zdravotných problémov, uprednostnil rakúskych špecialistov a na naše zdravotníctvo nenašiel pekného slova, bol som na strane slovenských lekárov. Keď teraz súčasný prezident hovorí o možnosti vyhlásenia núdzového stavu, som hádam prvýkrát na jeho strane....

Nezávidím lekárom a ich odborárskym predákom súčasnú situáciu. Toto prezidentove vyhlásenie im totiž značne zúžilo manévrovací priestor a aj prípadné ústupové cesty. V podstate ich po lídrovi Smeru nechal napospas osudu aj ich ďalší možný spojenec.

Postoje Róberta Fica a Ivana Gašparoviča svedčia o tom, že sa tu naozaj nehrá o fazuľky a obaja si to dobre  uvedomujú. A hlavne si uvedomujú, že by v slovenskom zdravotníctve nastal 1. decembra núdzový stav aj bez prezidentovho vyhlásenia.

„ Táto akcia sa nemôže zvrhnúť len na podplatenie lekárov zvýšením peňazí ", prehlásil šéf lekárskych odborárov Marián Kollár. Lenže si nevšimol, že táto akcia sa zvrhla už dávnejšie a o ničom inom ako o peniazoch sa už vlastne ani nehovorí. Aj rokovania s premiérkou pripomínajú skôr rokovania dvoch bojujúcich strán o prímerí.

A rukojemníkmi, ktorí sa neisto a vystrašene pohybujú medzi obomi zákopmi sú samozrejme pacienti, i keď viem, že toto prirovnanie sa lekárom veľmi nepáči.

Aké sú teda možné scenáre ďalšieho vývoja ?

Obe strany sa do soboty nedohodnú a prezident vyhlási avizovaný núdzový stav. Počas neho budú musieť nastúpiť do práce aj tí lekári, ktorí podali výpovede a pracovať za zníženú mzdu o tridsať percent. A ako tá práca z donútenia bude vyzerať, nech si pacienti ani radšej nepredstavujú.

Druhou alternatívou je, že lekárske odbory so škrípajúcimi zubami príjmu túto pre nich priam „hanebnú" ponuku o tristo eurovom zvýšení platov a pri odchode z rokovania nezabudnú poriadne buchnúť dvermi.

Ani to buchnutie však neprekryje fakt, že budú víťazmi, ktorým diváci veľmi nezatlieskajú. Lebo lekári nebudú tí, ktorí by prijali pre nich nevýhodnú  ponuku z dôvodu, aby pacient netrpel. Prijali  by túto možnosť preto, lebo by im hrozila oveľa horšia.

Tak, či tak, núdzový stav v slovenskom zdravotníctve 1.decembra zrejme začne. A obávam sa, že nebude trvať iba šesťdesiat dní...

 

Foto: www.cas.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Rusko straší presunom flotily, Európa sa bojí konfliktu

Podľa odborníkov ide skôr o demonštráciu sily ako o reálnu hrozbu. Rusi si chcú posilniť pozíciu v Sýrii.

KOMENTÁRE

Všetko, čo pôsobí ako hrozba, sa môže zísť

Nie je premiér Fico vlastne komplimentom pre EÚ?

TECH

Keď telefonujete, neťukajte do klávesnice. Hackeri vás prečítajú

Ťukanie môže odhaliť konkrétne tlačidlá.


Už ste čítali?