Pozor na šampanské od politikov...

Autor: Martin Štunda | 4.1.2012 o 22:40 | Karma článku: 7,63 | Prečítané:  1012x

Je zvykom pripíjať si na Nový rok šampanským. Ľudia si pri tejto výnimočnej príležitosti radi doprajú a kupujú to kvalitnejšie. A tajne dúfajú, že aj ten nastávajúci rok bude takisto „de luxe"....

 

Deň pred Silvestrom som v obchode blízko nás zháňal šampanské. Teda správnejší je výraz šumivé víno, keďže pravé šampanské z oblasti Champagne je pre mňa už príliš „ de luxe". Hľadal som preto náš klasický  slovenský "Hubertík". Po chvíli prišla ku mne predavačka a ponúkla mi verím, že v dobrom úmysle, „Moskovskoje igristoje" a to vo "výbornej" akciovej cene 2 eurá.

Poznajúc však už túto „kvalitnú značku", slušne som odmietol a doporučil jej prečítať si, malými písmenami napísané, zloženie tohto výrobku. Po chvíli čítania ku mne zdvihla svoje prekvapené oči a skoro zhnusene povedala: „Fuj, veď oni to vyrábajú z čuča...."

Ako chudobný študent som si pred dvadsiatimi ôsmimi rokmi jablčné víno s kolegami na internáte občas kupoval a preváral s klinčekmi a citrónom. Ale pre túto kúpu sme sa sami rozhodli a jablčné víno sa tvárilo ako jablčné víno. Preto som aj rozhorčenej predavačke povedal, že nech ho kľudne ponúka ďalej, ale mala by ľudí upozorniť, čo kupujú. Veď napokon niekto má jabĺčka možno rád....

A potom si spomenul na všetky tie rôzne šunky bez mäsa, na párky, kde sója je majoritou a na čokolády kde kakao je diskriminovanou menšinou. A na všetky fejky sveta, ktoré sa tvária ako originály.

A tiež som si spomenul na našich politikov. Na ich mäsito sa tváriace  politické programy a aj na ich sladké sľuby, bez štipky kakaovej hmoty. A hlavne na ich napodobeninu skutočnej demokracie, vyrobenej ako skoro všetko, v Číne.

V jednom vtipe prezrádza starý vinár na smrteľnej posteli svojmu synovi veľké tajomstvo, ktoré si odovzdávajú z generácie na generáciu. „Syn môj.........chcem ti na sklonku svojho života prezradiť tajomstvo, že.........víno sa dá robiť aj z hrozna......"

O pár mesiacov sa naši politici rozlezú po Slovensku a budú nás ponúkať podľa ich rečí, kvalitným akciovým šampanským. Je naozaj na každom z nás, či im uveríme a necháme sa opiť prázdnymi bublinkami. Ale potom musíme rátať aj s tým, že až napokon po čase vytriezvieme, budeme mať z toho opäť poriadnu gorilu.

 

 

Foto: www.supercigareta.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stredoslováci vo zvýšenej miere zomierajú na pády. Nikto nevie prečo

Rakovina hrubého čreva u mužov a prsníka u žien patria podľa údajov Eurostatu na európske pomery k najvypuklejším príčinám úmrtí u nás.

TECH

Vyriešili záhadu Bermudského trojuholníka? Žiadna nie je

Vinu hádžu na netradičné oblaky, ktoré majú fungovať ako vzdušné bomby.


Už ste čítali?