Štát sa správa ako rómsky úžerník...

Autor: Martin Štunda | 15.2.2012 o 9:17 | (upravené 15.2.2012 o 10:31) Karma článku: 14,97 | Prečítané:  1752x

Jedným z hlavných princípov rómskej úžery je stopercentný úrok. Úžerník potom vezme svojmu „klientovi" skoro všetky peniaze zo sociálnej dávky a nechá mu zopár eur, aby sa mohol opiť a bolo mu všetko jedno. Veď keď bude najhoršie, opäť mu požičia. Samozrejme s tým istým úrokom. Z tohto úžerníckeho kolobehu sa však už málokto dostane. Tento štát sa mi javí ako takýto rómsky úžerník...  

 

Keď sa narodíte, tiež s vami spíše akúsi fiktívnu úžernícku zmluvu, že sa o vás postará v najhoršom. Celý aktívny život pracujete, / teda ak je práca / platíte dane, sporíte si na dôchodok. A potom v dôchodkovom veku, keď ste už unavený a nepotrebný pre štát, vám začne dávať dávku na prežitie, honosne nazývanú dôchodok.

Priemerný starobný dôchodok na Slovensku predstavuje približne 362 eur. A navyše podľa slov generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne, na 35,7 tisíca dôchodcov je uplatnená exekúcia, pričom hlavne za posledné tri roky vzrástol počet takýchto prípadov o 124 %. Títo penzisti tak po uplatnení exekučných zrážok dostávajú približne 114 eur.

Iste, na prvý pohľad si túto situáciu  spôsobili penzisti sami, pretože vraj ide hlavne o nákupy tovaru, telekomunikačné služby a pôžičky od nebankových subjektov. Ale ruku na srdce. Dá sa slušne vyžiť z 362 eur, keď dve tretiny z toho pôjdu len na úhradu nevyhnutných nákladov? Možno len prežiť na hranici chudoby. Len preto, že je niekto starý a štátu na príťaž, nemôže žiť ako človek v 21.storočí ?

Prečo ho štát nechráni, ako mu to kedysi sľúbil ? Prečo ho nechráni zákonom pred finančnými nebankovými spoločnosťami, ktoré skryto fungujú ako rómski úžerníci ? Prečo je na strane tých, ktorí tvoria peniaze z peňazí a nie tých, čo vytvárali celý život skutočné hodnoty ? Vie sa o tom, hovorí sa o tom, ale už roky sa nekoná. Ani ministerstvo, ani parlament. Lebo peniaze majú v rukách „úžerníci"...

Ja viem. Nemáme na to, aby sme výrazne  zvýšili dôchodky a minimálnu mzdu. Vlastne politici to tvrdia. A viete čo ? Ja im neverím. A dokonca mám aj riešenie, odkiaľ tie peniaze získať.

Výdavky štátu na tento rok predstavujú podľa schváleného rozpočtu 17,23 mld. eur. Neviem síce aká suma z toho pôjde na zabezpečenie chodu tohto monštra, ale viem už teraz, že na predražených nákupoch, verejných obstarávaniach a rôznych externých zmluvách, by sa dalo ušetriť minimálne 50 percent. Ďalšie peniaze získame znížením exkluzívnych platov rôznych nominantov, v štátom riadených firmách a spoločnostiach. A čo tak zrušiť aj príspevok štátu politickým stranám za výsledky vo voľbách a presunúť ho do Sociálnej poisťovne ? Ako bonus dôchodcom na Vianoce.

„Štát som ja", vyhlásil v 17. storočí, francúzsky kráľ Ľudovít XIV.

„Štát je tu pre ľudí a nie ľudia pre štát", povedal v 20. storočí, vedec Albert Einstein.

A je len na nás, čo povieme tomuto štátu a týmto politikom dnes, v 21. storočí. Možno aj v týchto mrazivých februárových dňoch na námestiach a začiatkom marca vo volebných miestnostiach.

 

Foto: webjournal.sk

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?