Ako nestratiť vlastné deti...

Autor: Martin Štunda | 30.3.2012 o 9:27 | Karma článku: 11,00 | Prečítané:  1652x

Zrejme mnohí z vás ste prešli tým časom rodičovstva, kedy sa vaše deti dostali do obdobia puberty a zrazu sa ich správanie viac, alebo menej zmenilo. Z poslušných a milých detí sa z noci na deň stali vzdorovití a uhundraní tínedžeri. Tu je zopár rád, aj z vlastných skúseností, čoho by ste sa v komunikácii s nimi mali vyvarovať...

1. Už pred týždňom som ťa požiadal o priateľstvo na FB a ty stále nič. Aký máš s tým problém ?

- No, problém je v tom, že naše dospievajúce deti chcú mať aj svoj vlastný svet, bez rodičov, ktorý je tiež veľmi potrebný pre ich vývoj. A my ich týmto „nátlakom" dostávame do nepríjemnej situácie. Jednak ich tým môžeme zosmiešniť pred rovesníkmi a tiež im vysielame jasný signál, že im nedôverujeme a chceme ich mať neustále pod kontrolou. Ale pokoj, milí rodičia. Aj keď vás odmietnu na facebooku, majú vás stále radi.

2. Tak a za toto, máš zákaz pozerania televízie na jeden mesiac. Uvidíme, či si s tebou neporadím.

- Táto obľúbená výchovná metóda je síce možno krátkodobo účinná, ale určite nie je výchovná. Na jednej strane vyvoláva väčší vzdor a súboj, kto z koho a na strane druhej nedáva veľký predpoklad na poučenie sa. A ruku na srdce, v koľkých percentách rodičia dodržia dĺžku stanoveného trestu? A deti to dobre vedia. Lepšie je preto porozprávať sa bez emócii o danom probléme a snažiť sa im vysvetliť naše postoje. A ak už trest, tak nie obmedzenie niečoho, ale pridanie určitých aktivít. Napríklad......mesiac umývať riad.

3. S tým chuligánom ťa už nechcem viac vidieť. Neželám si, aby si sa s ním ďalej stretával.

- Deti vyrastajú v určitom kolektíve. Je prirodzenou potrebou sa v tomto kolektíve presadiť, prípadne vyniknúť. Pre tento vek je typické, že lídrami takýchto kolektívov bývajú väčšinou „exoti", ktorí nemusia zodpovedať našim predstavám o ideálnych kamarátoch našich detí. Zákazom sa opäť nič nevyrieši a skôr dôjde k tomu, že sa náš potomok postupne vyčlení z nášho rodinného kolektívu. Musí si skrátka prejsť týmto obdobím a sám spoznať, čo je v živote a v priateľstve dôležité.

4. Som z teba sklamaný! Už ťa nechcem viac vidieť! Nikdy už nič odo mňa nežiadaj!

- Tieto strašné vety vyslovujeme bohužiaľ častejšie, ako by bolo zdravé. Samozrejme pre vývoj našich detí a budovanie vzájomného vzťahu. Aj keď ich nemyslíme väčšinou vážne, oni svojou podstatou vážne sú. Hlavne intenzitou ich opakovaní. Postupne sa totiž môžu vryť do hláv našich trucujúcich ratolestí a vytvoriť tam výraznú pamäťovú stopu. A zrazu zistíme, že ich už naozaj akosi pridlho nevidíme a nepočujeme....

Namiesto toho, skúsme radšej tieto vety....

Máme ťa radi........veríme ti........sme na teba hrdí.

 

Foto: nasarodina.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Fico na sneme opäť útočil aj na médiá

Vo funkcii podpredsedov skončia Dušan Čaplovič a Pavol Paška.

DOMOV

Odhalila kauzu predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

EKONOMIKA

RegioJet skracuje svoje vlaky do Košíc, na prevádzku má málo vozňov

Jazdiť bude len so siedmimi vozňami.


Už ste čítali?