Lunik IX...voda mútna.

10.8.2012 o 15:02 | Karma článku: 10.73 | Prečítané  1323-krát

To, čo sa deje na košickom  sídlisku už niekoľko rokov a v posledných dňoch zvlášť, je výkladnou skriňou postoja štátu k /ne/riešeniu rómskej problematiky na celom Slovensku, za posledných dvadsaťdva rokov.

Problém sa buď rieši nesprávne, alebo nerieši a tlačí pred sebou, ako neustále rastúca snehová guľa, ktorá napokon spustí lavínu.


Problém segregovaných Rómov a je v podstate jedno, či žijú v osadách, alebo mestských sídliskách je v tom, že žijú, myslia a správajú sa komunitne. Musí ísť naozaj o silného jednotlivca, aby sa dokázal správať ináč ako väčšina. Mnohokrát sa dokonca stane, že takýto jednotlivec býva z komunity vytlačený.

Väčšina má pocit sily a potom svoje rozhodnutia považuje za správne, lebo sú väčšinové. Ako napríklad rozhodnutie neplatiť nájom, elektriku, plyn, vodu...

Je fakt, že Rómovia žijú hlavne z rôznych sociálnych dávok a príspevkov. Sú to peniaze, ktoré dostávajú automaticky a prakticky bez námahy a väčšina z nich si ich preto ani veľmi neváži. Treba však tiež priznať, že vzhľadom na početné rodiny, v prepočte na jednotlivca tá konečná suma nie je veľmi vysoká.

Problém „osadových" Rómov však nie je len v nedostatku peňazí. Väčší problém je v tom, že s nimi nevedia hospodáriť a pri ich míňaní majú iné priority ako majorita. Plnenie si povinností voči štátu, mestu, alebo dodávateľom služieb, medzi nich bohužiaľ zrejme nepatrí. Nedokážu racionálne hospodáriť s financiami a míňajú ich rýchlo a emocionálne.

A rovnaké emócie tiež prejavujú, keď sa im odoberá niečo, čo im podľa nich patrí. Správajú sa ako deti, ktorým beriete ich hračku, ktorú si sami nekúpili.

Tak, ako učíme povinnostiam a zodpovednosti deti, treba sa v rámci komunitnej práce venovať aj Rómom, ktorí to naozaj potrebujú. Už vyše dvadsať rokov nevidia okolo seba nikoho, kto ráno vstáva do práce, alebo si večer robí domáce úlohy. Nevedia ako chutí chlieb, kúpený za ťažko zarobené peniaze a nedokážu si predstaviť, aká príjemná môže byť pochvala v škole od učiteľky.

Lenže akákoľvek terénna sociálna a komunitná práca bude zbytočná, keď nebude mať oporu v legislatíve štátu, ktorý nemôže donekonečna všetko nechávať na pleciach samosprávy.

Politici musia prijať efektívne zákony, ktoré prácou dajú peniazom ich pravú hodnotu a zabránia, aby vzdelanie bola len formalita. Nevyužívať slovo rasizmus, ako zásterku nad neochotou rozhodovať a konať.

Rómska problematika bola vyše dvadsať rokov hlbokou studňou, v ktorej sa za ten čas stratili miliardy. A možno aj tá voda, ktorá teraz na Luniku IX chýba...Foto: hlavnespravy.sk

Hlavné správy

WWW.SME.SK

Grécky citrón je už vyžmýkaný, hovorí grékyňa narodená v Československu

Grékyňa DANAI STEIF (59), ktorá žije už tridsať rokov v Solúne, chce platiť eurom, ale v nedeľu zakrúžkuje OXI (čítaj oši), čo znamená nie.

PÍŠE MICHAEL B. GERRARD

Klimatické zmeny vyženú z domovov milióny ľudí

Naše deti a vnúčatá budú konfrontované s humanitárnou krízou neporovnateľnou s čímkoľvek, čomu svet doteraz čelil.

SPORT.SME.SK

Cyklisti začali Tour časovkou, Sagan skončil na 19. mieste

Na 13,8 km v Utrechte dosiahol čas 15:37 min a o 41 sekúnd zaostal za víťazným Austrálčanom Rohanom Dennisom.


Už ste čítali?