Arogancia slovenských bánk nemá hraníc...

Autor: Martin Štunda | 22.10.2012 o 15:48 | Karma článku: 16,73 | Prečítané:  4473x

Nemecký ústavný súd ešte v lete označil za protiústavné vyberať od klientov poplatky za vedenie úverového účtu. Ide tu podľa neho výhradne len o záujem banky a klient túto službu vôbec nepotrebuje.

 

 

 

Týka sa to síce nemeckej ústavy, ale smernica Európskej únie, ktorá definuje neprimerané podmienky v spotrebiteľských zmluvách, platí aj u nás. Aj vďaka nej sa podarilo v susednom Česku donútiť Komerční banku k dohode o vrátenie dosiaľ zaplateného poplatku za vedenie úverového účtu.

Len u nás na Slovensku je zdá sa pre banky zem zasľúbená....

Máte možno v živej pamäti ako pred niekoľkými mesiacmi šéf slovenskej bankovej asociácie prehlásil, že ak im štát zvýši bankovú daň, oni si to následne „vyberú" od klientov zvýšenými poplatkami a úrokmi. Aby im vraj ostala doterajšia vysoká miera zisku.

A táto bohorovnosť stále pretrváva. To, čo sa podarilo u susedov, je u nás zdá sa nemožné. Niekoľko žiadostí klientov o vrátenie peňazí za vedenie úverového účtu bolo zamietnutých. S odôvodnením, že pri podpise zmluvy klient s touto podmienkou súhlasil. Samozrejme, že súhlasil. Lebo nemal veľmi na výber.

Viete si predstaviť situáciu, že banka dá klientovi zmluvu na domáce preštudovanie a prípadnú úpravu podľa jeho predstáv ?

Lenže banky sa cítia také silné, ako im okolie dovolí. Štát potrebujú iba keď ich treba, kvôli ich zlému podnikaniu reštrukturalizovať, čiže do nich „naliať" peniaze. Ináč sa aj k nemu správajú arogantne. Hlavne keď cítia, že si to môžu dovoliť.

Lebo štát, ústami terajšieho ministra financií, tak trochu alibisticky tvrdí, že takéto rozhodnutia sú v kompetencii súdov. Smutné však je, že aj keby súd rozhodol v prospech klientov, nezabráni následnému zvýšeniu úverových úrokov, ktorým sa bankové domy vyhrážajú. Veď zisk predsa treba zachovať....

Kríza sa zjavne netýka tých, ktorí ju svojim „podnikateľským" správaním čiastočne vyvolali.

A to ešte môžeme byť radi, že zatiaľ neprešla snaha materských bánk o možnosť finančnej liečby na úkor svojich dcér. V praxi by to znamenalo, že naše peniaze, by „liečili" kapitál v ostatných štátoch Európskej únie. Chudobný by sa postaral o bohatého.

I keď je pravda, že takto to v dejinách ľudstva býva dosť často.

Ale tiež poznáme príbeh o tom, ako Dávid porazil Goliáša. A kto je v tomto prípade Dávid hádam netreba hovoriť....



Foto: finance.idnes.cz

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Fico na sneme opäť útočil aj na médiá

Vo funkcii podpredsedov skončia Dušan Čaplovič a Pavol Paška.

DOMOV

Odhalila kauzu predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

EKONOMIKA

RegioJet skracuje svoje vlaky do Košíc, na prevádzku má málo vozňov

Jazdiť bude len so siedmimi vozňami.


Už ste čítali?