Koniec živnosti s názvom "poslanec" ?

Autor: Martin Štunda | 18.2.2013 o 12:30 | Karma článku: 15,43 | Prečítané:  1140x

V posledných týždňoch sa na českej politickej scéne začalo diskutovať o tom, že by poslanci mohli zastávať svoju funkciu najviac v dvoch po sebe idúcich funkčných obdobiach. A čo na to ich „bratia" na Slovensku ?

Zatiaľ čo napríklad podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec  si myslí, že je to len na ľuďoch, či si opakovane zvolia rovnakých zástupcov a túto ich vôľu by nechcel obmedzovať, tak podľa Igora Matoviča  by takéto obmedzenie dĺžky poslaneckého mandátu mohlo mať zmysel. A jeden zo starešinov poslaneckého zboru, Jozef Mikloško, dokonca vyzýva voličov, aby nevolili staré šunky.


Keďže však vieme, že vrana vrane - oko nevykole, tak berme tieto vyjadrenia naozaj s veľkou rezervou.


Doterajšie skúsenosti nám hovoria, že najväčšie kvantum práce vyvinú poslanci  pri získaní, čo najvyššieho miesta na kandidátke svojho politického subjektu. Preto je dôležité byť v jeho okresných, alebo krajských štruktúrach, ktorým sa prideľujú vysoké miesta. Nie je od veci byť v blízkom príbuzenskom vzťahu s niekým z politického vedenia, alebo aspoň bielym koňom  sponzorskej záujmovej skupiny....

A potom sa už len modliť. Aby sa strana dostala do parlamentu a získala, čo najviac percent. Keď je poslanec ateista, má modlitba o to väčší účinok....


Úspešnému poslancovi sa potom stačí zmeniť na hlasovací stroj, bez vlastného názoru. Ten by ho totiž pri nezhode s názorom vedenia mohol dostať na čiernu listinu. Preto je lepšie nevytŕčať z davu, stláčať správne tlačidlá a živnosť „poslanec" je zaručená až do dôchodku, kým sa z poslanca naozaj nestane stará šunka.


Po slovenskom parlamente sa totiž naozaj motá množstvo „neviditeľných" poslancov, ktorí za celé volebné obdobie nepodajú žiaden poslanecký návrh, nevystúpia v diskusii a prihlásia sa len vtedy, keď sa pýtajú predsedajúceho, či ich v piatok nepustí skôr domov.


Ťažko povedať, čo by po prípadnom schválení tento zákon zmenil. Ale minimálne by upozornil záujemcov o tento džob, že nepotrvá až do smrti, ako sa to už začalo aplikovať aj v prípade pápeža. Ten si aspoň dokázal priznať, že mu došli sily....


Nezostal by som však len pri obmedzení dvoch období po sebe. Nech sú to dve obdobia celkovo a navyše spojené so zákazom výkonu iných funkcií. Supermani, ktorí dokážu byť ešte aj vo funkciách primátorov, alebo šéfov VÚC, nech radšej zostanú v kreslených komiksoch.


Nám postačí ak budú plnohodnotne vykonávať len svoju poslaneckú prácu.


A hlavne, keď nebudú používať ten známy výrok:

„ Mám svoj vlastný názor, ale hlboko s ním nesúhlasím....."

 


Foto: www.cas.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?