Číňania nás už čapicami neubijú...

Autor: Martin Štunda | 9.1.2011 o 14:20 | Karma článku: 5,57 | Prečítané:  924x

  Európa je zvláštny kontinent. Z hľadiska histórie i súčasnosti mi pripomína zaoceánsku loď, ktorá premáva medzi Áziou a Amerikou. Z karaky admirála Krištofa Kolumba sa síce hlavne v minulom storočí stal vojenský krížnik, ale v posledných desaťročiach je tu očividná snaha o jeho úpravu na luxusnú výletnú loď i keď minimálne s tromi turistickými triedami. A v posledných rokoch mi bohužiaľ, čím ďalej tým viac, začína pripomínať neslávne známy Titanic.

 

I keď sa nám cestujúci v prvej triede snažia nahovoriť, že sme všetci na jednej lodi a úplne rovní, my vieme svoje. Zatiaľ čo oni majú zájazd formou „all inclusive“, my máme sotva polpenziu a to navyše bez obsluhy. Je pravda, že večer môžeme navštíviť spolu kasíno, lenže kým oni ako hostia, my len ako jeho personál. Je však tiež pravda, že lístok sme si na túto loď kúpili dobrovoľne a to v hodnote akú sme si mohli dovoliť.

Zdanlivo by to hádam bolo aj všetko poriadku, len keby v posledných rokoch kasínu nezačali dochádzať peniaze a niektorí cestujúci v panike nevyskakovali do mora. A je pritom otázne, či máme na palube dostatok záchranných kolies. Keďže strýčko Sam má očividne veľké problémy s dierami vo svojej lodi, zdá sa, že ho tentoraz zastúpi večne sa usmievajúci strýčko Mao.

Keď som sa pred niekoľkými mesiacmi dopočul o investíciach Číny v Afrike, tak som prekvapivo zdvihol obočie. Ale po najnovších informáciach sa už snáď vyššie ani zdvihnúť nedá. V októbri minulého roku navštívil čínsky premiér Grécko a v novembri čínsky prezident Portugalsko. A že to nebolo v rámci „ last minute“ dovolenky, je snáď každému jasné. Možno to bolo v poslednom okamihu pre spomínané krajiny. Ďalšiu návštevu v Európe začal vicepremiér a nádejný kandidát na nového premiéra v Španielsku, v piatok sa stretol s nemeckou premiérkou a odtiaľ má namierené do Veľkej Británie. Pekne po poriadku. Z podpalubia až do tých najluxusnejších kajút v prvej triede.

V Španielsku kúpila Čína dlhopisy za šesť miliárd eur a takú istú sumu investovala spolu aj do gréckych a portugalských dlhopisov. Matematika je však jasná. I keď sú dlhy európskych krajín vo výške až 470 miliárd, devízové rezervy Číny predstavujú až 2 bilióny eur. Aby však ani Nemecko neobišlo naprázdno, uzavreli s automobilkami Volskwagen a Daimler zmluvy za 5 miliárd eur. Môžeme len hádať aký novoročný darček prinesú Britom. Paličky na jedenie to asi nebudú.

Čínsky vicepremiér pred nemeckou kancelárkou prehlásil, že „ Peking chce so všetkými národmi budovať harmonický svet, trvalý mier a spoločnú prosperitu“. Preložené z čínštiny, potrebujú zväčšiť svoje doterajšie európske trhy, keďže ich domáca vysoká spotreba a nízke mzdové náklady, nebudú ťahať čínsku ekonomiku do nekonečna. Dosť veľkú výpovednú hodnotu má navyše aj ich ďalšia požiadavka a tou je zrušenie zbrojného embarga, ktoré platí od krvavého zásahu proti demonštrantom v roku 1989 na „ Námestí nebeského pokoja“.

Na základe určitých stereotypov a skúseností zvykneme pozerať na Číňanov tak trochu zhora. Častokrát si ich aj pletieme s obyvateľmi iných štátov Ázie. Od ľudí, ktorí v ich krajine žili s nimi aj niekoľko rokov, mám však informácie, že oni sa za akýchsi chudákov vôbec nepovažujú. Majú svoju hrdosť, sú pracovití a hlavne trpezliví. A ich história ich k tomu myslím aj oprávňuje. A súčasnosť ? Ťažko povedať, či momentálne žijú v komunizme s „ľudskou tvárou“, rannom kapitalizme, alebo v nejakej modernej dynastii rodu komunistov. No hlavne žijú tak ako sa rozhodli. Až kým sa nerozhodnú ináč. A nám neostáva nič iné, len to rešpektovať a rozhliadnuť sa okolo seba. A ak nebudeme zaslepení uvidíme, že okolo našej výletnej lodi s dierami, pláva niekoľko tisíc dračích lodí s usmievajúcimi sa Číňanmi. Ktorí sú už navyše dávno bez čapíc.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Je to diskriminácia, vyčítali veriaci. Desať eur za sobáš môžu nakoniec pýtať od každého

Matriky majú s cirkevnými sobášmi viac práce, tvrdia autori poplatku.


Už ste čítali?