Putin, Rasputin a ruský iPhone...

Autor: Martin Štunda | 1.3.2011 o 9:40 | Karma článku: 5,02 | Prečítané:  1309x

Mnohí si určite pamätáte dobu, keď sovietska ceruzka bola náš vzor, sovietske sliepky znášali vajcia s pečiatkou „vyrobené v ZSSR" a keď slovo dočasne znamenalo niekoľko desaťročí. Bola to doba, kedy sa zo slovanských bratov stali neželaní strýčkovia a z usmievajúcich sa osloboditeľov, zachmúrení okupanti.

 

Teraz žijeme novú dobu. Ruský boršč vystriedali americké hot-dogy a drevené matriošky zase presladené Barbie. Chruščova búchajúceho topánkou do stola na pôde OSN, vymenil tancujúci opitý medveď Jeľcin a toho následne bývalý agent KGB v maske Fantomasa. Putin však rýchlo pochopil, že nová doba si žiada nové činy...

Ak má byť národ silný potrebuje buď silnú hrdosť, alebo veľa vodky. Alebo oboje. Keď definitívne pochopil, že sa mu už Sovietsky zväz obnoviť nepodarí, tak obnovil aspoň hymnu. Ruská duša totiž veľmi rada spieva a ešte radšej plače. Ale čo robiť, keď Moskva slzám neverí. Treba vymyslieť niečo, na čo bude ruský mužík patrične hrdý.

Trebárs taký Smartfon, ktorý bude pýchou ruskej vedy a výskumu a ktorý Putin nazval „ruským iPhonom". Len škoda, že sa ukázalo, že nie je až tak veľmi ruský a navyše jeho uvedenie na trh mešká. Naprojektovala ho čínska firma ZTE, vnútro je dielom americkej firmy Qualcomm a operačným systémom je Android od Googlu. A vyrábať ho budú samozrejme na Taiwane. Tá globalizácia robí skrátka divy. Alebo je to skôr prejav lajdáckosti, nedodržiavania termínov, korupcie a nedostatku odborníkov, ako tvrdia ľudia znalí pomerov ?

Putin neúspech neodpúšťa, tak ako neodpúšťa svojim politickým protivníkom, ktorí sú buď vo väzniciach, alebo v drevených príbytkoch pár metrov pod zemou. V línii Lenin, Stalin, Putin, nie je len fonetický súzvuk. A nezabúdajme tiež na Rasputina. Ruského mystika a fanatika, ktorý mal veľký vplyv na cársku dynastiu Romanovcov. A terajší vládca Kremľa sa správa ako cár a Rasputin v jednej osobe.

Rusko to samozrejme nie je len Putin a vodka. Je to aj Tolstoj, Čechov, Dostojevskij a nádherné brezové háje, ktorými znejú Vysockého piesne. A je to hlavne „Príbeh obyčajného človeka", ktorý ti dá aj poslednú košeľu. Žiadny iPhone Rusko určite nespasí, tak ako ho nespasí báťuška Putin. Jedine ak konečne zabudnú na cárov, na svetové vojny a svoj plač nad životom, jedine vtedy sa potácajúci ruský medveď zbaví hanebnej cirkusovej gule. Dovtedy bude stále len v úlohe cirkusového klauna, ktorému sa ľudia smejú pre jeho červený nos.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?