Všetky ženy sú narodené 8. marca...

Autor: Martin Štunda | 7.3.2011 o 14:20 | Karma článku: 7,23 | Prečítané:  1387x

Oslavy Medzinárodného dňa žien boli pred novembrom 1989, diplomaticky povedané, veľmi špecifické. V spoločnosti aj v médiách sa im síce prikladal veľký význam a okázalá poetičnosť, ale realita bola naopak skôr dosť prozaická. Ženy prichádzali domov s väčšími, alebo menšími kytičkami a čakali na svojich manželov, ktorí ich sviatok v práci patrične dlho a okázalo oslavovali...

Je tiež pravdou, že tento sviatok bol vtedy dosť ideologicky podfarbený a možno práve z tohto dôvodu je v dnešnej dobe u nás dosť zaznávaný. Cez more k nám síce v posledných rokoch priplával sviatok zamilovaných  "Valentín" , ale to je predsa len trochu iná káva. 

Myšlienka oslavovať Medzinárodný deň žien vznikla na Medzinárodnej ženskej konferencii v roku 1910, ktorá sa konala v Kodani. Ako dátum tohto sviatku bol stanovený 8. marec na počesť veľkého štrajku 40 000 newyorských krajčírok z textilných továrni, ktorý sa konal v roku 1908 a na ktorom bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. Prvé oslavy sviatku sa uskutočnili presne pred sto rokmi v Rakúsku, Švajčiarsku a Nemecku.

Naozaj dosť ironicky preto vyznieva snaha nášho ministra práce, sociálnych vecí a rodiny o zavedenie 11-hodinového pracovného času. Návrat o sto rokov je viac než symbolický. Doplnok, že sa to bude týkať len tých, ktorí to budú chcieť, svedčí skôr o tom, že kompetentní nemajú veľmi prehľad o zamestnávateľsko-zamestnaneckých vzťahoch, hlavne v niektorých regiónoch na Slovensku. V praxi to skôr bude znamenať, že za tie isté peniaze budú chcieť viac muziky. Keď chcú dať ľuďom viac zarobiť, nech lepšie ohodnotia terajší pracovný čas a tam kde peniaze na mzdy nie sú teraz, nebudú ani po jeho zvýšení.

Medzinárodnému dňu žien bolo v minulosti tiež vyčítané, že spoločnosť a muži si na ženy spomenuli len v tento jeden deň v roku a aj to trochu svojsky. Je fakt, že doniesť manželke kytičku len v tento jeden deň evokuje myšlienku, akoby sa všetky ženy narodili 8. marca. Samozrejme to tak nie je a doniesť našim krajším polovičkám kvietok, by sme mali určite častejšie. A každodenne by sme ich mali obdarovať našou galantnosťou, úctivosťou a úprimným záujmom.

Matky, manželky a dcéry tvoria iný svet. Plný kvetov a emócií, ktorý mi muži asi nikdy úplne nepochopíme, ale mali by sme ho, čo najčastejšie navštevovať. A možno práve to, by sme si mali zajtra 8. marca, najviac uvedomiť.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

DOMOV

Kotlebovci bohatli, teraz môžu prísť o milióny

Po vstupe do župy sa im začalo dariť, kupovali autá aj domy.


Už ste čítali?