Všetky ženy sú narodené 8. marca...

Autor: Martin Štunda | 7.3.2011 o 14:20 | Karma článku: 7,23 | Prečítané:  1391x

Oslavy Medzinárodného dňa žien boli pred novembrom 1989, diplomaticky povedané, veľmi špecifické. V spoločnosti aj v médiách sa im síce prikladal veľký význam a okázalá poetičnosť, ale realita bola naopak skôr dosť prozaická. Ženy prichádzali domov s väčšími, alebo menšími kytičkami a čakali na svojich manželov, ktorí ich sviatok v práci patrične dlho a okázalo oslavovali...

Je tiež pravdou, že tento sviatok bol vtedy dosť ideologicky podfarbený a možno práve z tohto dôvodu je v dnešnej dobe u nás dosť zaznávaný. Cez more k nám síce v posledných rokoch priplával sviatok zamilovaných  "Valentín" , ale to je predsa len trochu iná káva. 

Myšlienka oslavovať Medzinárodný deň žien vznikla na Medzinárodnej ženskej konferencii v roku 1910, ktorá sa konala v Kodani. Ako dátum tohto sviatku bol stanovený 8. marec na počesť veľkého štrajku 40 000 newyorských krajčírok z textilných továrni, ktorý sa konal v roku 1908 a na ktorom bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. Prvé oslavy sviatku sa uskutočnili presne pred sto rokmi v Rakúsku, Švajčiarsku a Nemecku.

Naozaj dosť ironicky preto vyznieva snaha nášho ministra práce, sociálnych vecí a rodiny o zavedenie 11-hodinového pracovného času. Návrat o sto rokov je viac než symbolický. Doplnok, že sa to bude týkať len tých, ktorí to budú chcieť, svedčí skôr o tom, že kompetentní nemajú veľmi prehľad o zamestnávateľsko-zamestnaneckých vzťahoch, hlavne v niektorých regiónoch na Slovensku. V praxi to skôr bude znamenať, že za tie isté peniaze budú chcieť viac muziky. Keď chcú dať ľuďom viac zarobiť, nech lepšie ohodnotia terajší pracovný čas a tam kde peniaze na mzdy nie sú teraz, nebudú ani po jeho zvýšení.

Medzinárodnému dňu žien bolo v minulosti tiež vyčítané, že spoločnosť a muži si na ženy spomenuli len v tento jeden deň v roku a aj to trochu svojsky. Je fakt, že doniesť manželke kytičku len v tento jeden deň evokuje myšlienku, akoby sa všetky ženy narodili 8. marca. Samozrejme to tak nie je a doniesť našim krajším polovičkám kvietok, by sme mali určite častejšie. A každodenne by sme ich mali obdarovať našou galantnosťou, úctivosťou a úprimným záujmom.

Matky, manželky a dcéry tvoria iný svet. Plný kvetov a emócií, ktorý mi muži asi nikdy úplne nepochopíme, ale mali by sme ho, čo najčastejšie navštevovať. A možno práve to, by sme si mali zajtra 8. marca, najviac uvedomiť.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?