A tak sa pretrtošíme a pregrcáme možno až k predčasným voľbám...

Autor: Martin Štunda | 13.5.2011 o 11:05 | Karma článku: 13,00 | Prečítané:  2869x

S určitou dávkou fantázie by sme terajšiu vládu Ivety Radičovej a množstva koaličných partnerov mohli prirovnať k rozprávke „Snehulienka a sedem trpaslíkov". Avšak s tým malým rozdielom, že v realite prebrali funkciu zlej kráľovnej, ktorá chce jablkom otráviť Snehulienku, práve tí trpaslíci....

Všetci si určite ešte pamätáme povestnú vetu Ivety Radičovej, ktorá v povolebnej eufórii, tak trochu zahriakla rozkokošeného Richarda Sulíka slovami: „Riško, drž balónik a čakaj..."

Autorka tohto symptomatického výroku vtedy azda ani netušila, že o pár mesiacov bude s podobným balónikom ona sama stáť v centrále svojej materskej SDKÚ. Ako ináč opísať situáciu, keď na jednej strane premiérka dopredu vyjadrí jasnú podporu Petrovi Paludovi, ako kandidátovi na post šéfa NBÚ a na strane druhej predsedníctvo strany, ktorá ju do funkcie premiérky, i keď so škrípajúcimi zubami nominovala, ju v podstate podrazí a dotyčnému vysloví skoro jednoznačnú nedôveru.

Nie je to prvýkrát, čo dal Mikuláš Dzurinda premiérke pocítiť, kto je v SDKÚ pánom. Konflikt ohľadom odvolávania šéfa Daňového riaditeľstva máme ešte všetci v čerstvej pamäti. Aj to ako sa napokon vyriešil. Aj predseda SDKÚ má však dobrú pamäť. A určite mu siaha až do obdobia, kedy v roku 2003 Slovenskom výrazne rezonovala kauza „skupinka" a vyvrcholila odvolaním vtedajšieho šéfa NBÚ Jána Mojžiša, práve Mikulášom Dzurindom. Ten sa vtedy o šéfovi NBÚ vyjadril, že ohovára a rozoštváva. Ale, čo bolo hlavné, odmietol robiť z titulu svojej funkcie kšefty, z ktorých by profitoval vtedajší premiér.

Post riaditeľa tohto bezpečnostného úradu je však dôležitý aj z iných dôvodov. Práve on totiž udeľuje dôležité bezpečnostné previerky firmám, ktoré získavajú veľké štátne zákazky. A že sa ešte niekoľko veľkých zákaziek chystá o tom niet pochýb. Peter Paluda urobil navyše ešte jednu veľkú taktickú chybu. Už dopredu avizoval, že sa chystá po zvolení do funkcie prehodnotiť sporné bezpečnostné previerky. Väčší signál na svoje nezvolenie už snáď Mikulášovi Dzurindovi  ani vyslať nemohol. A to, že je bývalý nádejný kandidát na post šéfa NBÚ v dobrom vzťahu s ministrom vnútra za KDH, mu tiež asi veľmi nepomohlo. Rovnomerné rozloženie mocenských síl je pre predsedu SDKÚ totiž veľmi dôležité.

Voľba generálneho prokurátora nám 17. mája môže veľa naznačiť. Pre Ivetu Radičovú už majú v centrále jej strany iste pripravené ďalšie jablko. Otázne je, či a aké množstvo jedu tam napokon vstrieknu. Zdá sa, že premiérka, je pripravená už  na všetky varianty. A určite by si už najradšej naliala čistého vína. V tomto prípade by však snáď bolo vhodnejšie, naliať si čistej trnkovice. I keď slovo čistej, sa mi tu akosi nehodí.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?