Ako mi odľahlo, že americkí kňazi nie sú pedofili...

Autor: Martin Štunda | 20.5.2011 o 12:16 | Karma článku: 12,01 | Prečítané:  2742x

Keď som sa pred štrnástimi rokmi ženil, musel som absolvovať spolu s manželkou, vzhľadom na to, že svadobný obrad mal prebiehať v kostole, povinnú predmanželskú prípravu. Na našom poslednom sedení, som na farárovi videl, že sa akosi ošíva...

Mladý, čerstvo vysvätený kňaz musel začať tému, do ktorej sa mu zjavne nechcelo. Keď nakoniec z neho vyšlo, že by sme sa mali porozprávať o sexe, skoro zo mňa vyhŕklo, že nech sa pokojne pýta, že mu odpoviem, na čo budem vedieť. Bol totiž odo mňa asi o desať rokov mladší a predpokladám, že aj menej skúsený....

Obsahom jeho prednášky bolo to, čo ich predpokladám v rámci ich literatúry a výučby naučili o sexe. Teda to, čo RKC povoľuje, čo zakazuje, čo je hriech a čo nie je. Milo a pobavene som sa naňho celý čas usmieval. V ničom som mu neoponoval, pretože ho čakala omša a nechcel som ho vyviesť z konceptu.

Na túto príhodu som si spomenul v týchto dňoch, keď sa v médiách objavila „Štúdia pomerov v cirkvi", ktorú si objednala Konferencia katolíckych biskupov Spojených štátov. Výsledok tejto štúdie mi hneď asocioval kontrolu výberu vhodnej budovy pre daňovú správu v Košiciach, ktorú vykonala kontrolná skupina z Úradu vlády. A skoro aj s podobným výsledkom.....

„ Kňazi neboli pedofili, pretože väčšina z nich obťažovala neplnoleté osoby v pubertálnom, alebo postpubertálnom veku a pedofília sa týka len detí do desať rokov."  Na jednej strane mi odľahlo, ale na druhej ma zamrazilo, pretože moje deti už spadajú do ohrozenej vekovej skupiny.

Samozrejme trochu ironizujem a navyše sa ani nechystám zovšeobecňovať a kameňovať. Dokonca súhlasím s tým, čo štúdia ďalej zistila.

„ Kríza súvisiaca so sexuálnym obťažovaním maloletých je historický problém a škandály v cirkvi sa vyvíjali paralelne so zhoršovaním mravov v celej spoločnosti. Konanie určitých jedincov v cirkvi je ovplyvnené sociálnymi faktormi v americkej spoločnosti vo všeobecnosti. Sociálne vplyvy sa tu prelínajú s nedokonalosťou jednotlivých kňazov, v ktorých prípade v danom čase absentovala adekvátna príprava na celibát."

Môj súhlas s výsledkami štúdie však končí v bode, kde sa považuje za normálne, že negatívne javy v spoločnosti ovplyvňujú kňazov. Možno som naivný, ale nie práve kňazi by mali ovplyvňovať negatívne javy v spoločnosti ? Aspoň by na to podľa mňa mali byť plnohodnotne pripravovaní. A to nielen teoreticky....

A tu si začínam klásť otázky. Sú kritéria výberu študentov teológie nastavené správne ? Idú študovať tí, čo sa na to cítia povolaní, alebo tí, čo nemajú veľa iných možností ? Je celibát tou správnou cestou pre život budúcich kňazov ? Môžu potom kázať ostatným o živote tí, ktorí ho žijú sotva na 50 percent, čiže bez rodiny a detí ?

Ježiš v dobe, v ktorej žil, komunikoval s ľuďmi hlavne dvomi spôsobmi. Jedným z nich bol jeho samotný život a druhým princíp podobenstiev. A ja sa obávam, že jeho výrok „pusťte ku mne maličkých" si niektorí kňazi vysvetľujú absolútne nesprávne.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Matovičova reforma: Koľko pridá zamestnancovci a vezme živnostníkovi?

A ako sa predraží prenájom či predaj bytu? Pozrite si prepočty.

Dobré ráno

Dobré ráno: Kolúznu väzbu treba zmeniť

Väzba nenahrádza trest. Má byť humánna.

Komentár Ondreja Podstupku

Ako dlho sa dá opakovať tá istá chyba?

Tentoraz to určite bude iné. No určite.


Už ste čítali?