Dva listy od Rómov....

Autor: Martin Štunda | 7.6.2011 o 10:22 | Karma článku: 12,95 | Prečítané:  2450x

Napísanie listu je jeden z mnohých spôsobov medziľudskej komunikácie. Dá sa do neho vtesnať skutočne veľa a dá sa ním aj o veľa žiadať. A čo je hlavné, list má veľkú výpovednú hodnotu. Hlavne o jeho autorovi....  

List prvý....

„ Pán rómsky  splnomocnenec......píšem Vám, lebo už neviem, čo mám robiť a chcem, aby  ste mi pomohli. Minule mi zhorel byt, keď som prikladal do piecky a aj deti mi popálilo. Ja teraz nemám kde bývať, lebo mi mesto nechce dať nový byt. Pani sociálky mi doniesli len šatstvo, deky,  matrace a materiál na vymaľovanie bytu. A tiež povedali, že zatiaľ môžem bývať v jednej náhradnej izbe, kým si nedám byt do poriadku. Ale tá izba je malá a ja chcem ten nový byt, lebo aj ja chcem žiť ako človek..."

Dezider, autor listu, spokojne vložil papier do obálky a vyšiel pred bytovku. Ráno ho odnesie na poštu a zároveň vyberie aj sociálnu dávku. On pánom na radnici ukáže, či mu nedajú byt. Keď bude treba, napíše aj do Bruselu. S pocitom, že už urobil všetko, čo bolo v jeho silách, si zapálil cigaretu. Radšej ani nešiel dnu, aby sa nemusel pozerať na tie obhorené steny.

List druhý....

„ Pán primátor mesta......píšeme Vám, my obyvatelia ul. Mlynskej a chceme Vás poprosiť o pomoc pri výstavbe ihriska pre naše deti. Nech radšej tam behajú a hrajú futbal, ako by stále len fetovali a robili neporiadok. Keby ste nám poslali buldozér, aby vyrovnal terén, lebo sú tam veľké kopy hliny a kríky a my si už potom sami, ľudia z bytoviek, urobíme nejaké ihrisko, ktoré si budeme strážiť, aby nám ho ostatní Cigáni nezničili...."

Kolomana, spoluautora listu, som stretol pred pár dňami v meste. Slušne pozdravil a spýtal sa, či neviem, čo je s tým ich listom. Upokojil som ho, že sa o tom na porade hovorilo a že im mesto v ich aktivite pomôže. Tiež som ho pochválil za ich prístup a povedal, že on i jeho susedia, môžu byť vzorom pre ostatných obyvateľov komunity.

Poďakoval, pozdravil a ja som sa potom ešte chvíľku pozeral ako michalovský občan Koloman, hrdo kráča domov....

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?