Povedzme si otvorene...kto sa na Rómoch priživuje.

Autor: Martin Štunda | 21.7.2011 o 11:38 | Karma článku: 14,15 | Prečítané:  2775x

„ Zamestnanec Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity Štefan Šarkózy, po rozsiahlej medializácii, odstúpil z pozície koordinátora pre riešenie situácie na Družstevnej ulici v Malackách...." Táto správa veľa vypovedá o tom, ako sa na Slovensku pristupuje už vyše dvadsať rokov k „ riešeniu" rómskeho problému.  

Povedzme si preto otvorene.....

1. Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity bol v minulosti a je aj teraz, iba náplasťou pre verejnosť, aby sa vytvorilo zdanie akejsi koncepčnej činnosti. Pracovníci tohto úradu však za to nemôžu. Môžu za to politici, ktorí buď úmyselne, alebo z neznalosti nedali tomuto úradu právomoci a kompetencie, aké mu prináležia. Takto je len v pozícii hasiča, ktorý behá po Slovensku od požiaru k požiaru. A väčšinou prichádza neskoro.

2. Peniaze, hlavne z eurofondov, ktoré sa na túto problematiku prelievajú cez rôzne ministerstvá a nie cez rómskeho splnomocnenca, sú mnohokrát zneužívané a to aj po politickej línii. Tečú napríklad do škôl, kde o Rómoch skoro ani nechyrujú.

3. Tretí sektor, česť výnimkám, robí tejto problematike medvediu službu. Hľadaním rasizmu aj tam kde nie je, Rómom nepomáhajú, ale skôr naopak. Akurát ich utvrdzujú v tom, že oháňanie sa rasizmom je to jediné, čo majú pre zlepšenie svojej situácie urobiť. A o rôznych občianskych združeniach, ktoré míňajú „rómske" peniaze na nezmyselné a neefektívne projekty ani nehovorím.

4. Treba konečne prestať organizovať konferencie na najvyššej úrovni a začať koncepčne pracovať na najnižšej úrovni. Systematicky, cielene a dlhodobo. Každá vláda tu príde s novou koncepciou, o ktorej hovorí dovtedy, kým sa nerozhádžu všetky peniaze. Potom sa začne tvoriť nová koncepcia, aby bolo dosť času na získanie peňazí, ktoré sa minú na chlebíčky pri prezentovaní novej stratégie, samozrejme na konferencii na najvyššej úrovni.

5. Nehovoriť o Rómoch, Cigánoch, alebo o neprispôsobivých, ale o občanoch, ktorí potrebujú z rôznych dôvodov pomoc od štátu. A tá pomoc musí byť adresná, odôvodniteľná a viazaná na dodržiavanie zákonov a nariadení. Pomôžme im, buďme solidárni, ale aj nekompromisní. Vyžadujme od nich správanie ako od plnoprávnych občanov štátu a oni sa možno časom takými aj stanú...

6. Neopovrhujme nimi .......stačí, že oni opovrhujú sami sebou.....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?