Výhodný biznis firmy "Rómovia s.r.o."

Autor: Martin Štunda | 1.9.2011 o 10:30 | (upravené 1.9.2011 o 21:38) Karma článku: 14,65 | Prečítané:  3248x

V rómskych osadách na Spiši už niekoľko rokov pôsobí rómsky pastor Emil Adam. Neviem aké boli prvé kroky jeho pastorácie, ale na videu som videl jej výsledky. Nedeľných omší v Dome Kultúry v Spišskej Novej Vsi sa pravidelne zúčastňujú tisíce Rómov a podľa výpovedí "ovečiek" došlo v ich životoch k radikálnym zmenám. Táto skutočnosť však poukazuje aj na iný dôležitý fakt....

 peekweek.com

 

....a to, že rómska problematika sa dá riešiť aj za relatívne málo peňazí. Že tomu tak nie je svedčí o tom, že je to zrejme veľmi výhodný biznis, v ktorom sa „točia" stovky miliónov eur. Bolo by preto veľkou chybou nezaložiť firmu na získanie týchto peňazí. Samozrejme s ručením obmedzeným.

Najprv sa založí „materská" firma, čiže Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Zamestná sa tam cca. 50 ľudí, ktorí bez výrazných právomocí a s malým množstvom financií „riešia" túto závažnú problematiku. Pre svet sme síce takto vzorom, ale v skutočnosti ide len o hasičský a záchranný zbor, ktorého členovia chodia po Slovensku na bicykloch a s poloprázdnymi vedrami vody hasia obrovské požiare.

Samozrejme, že veľké peniaze sa prelievajú cez tie „dcérske" firmy. Sú to napríklad ministerstvá, ktoré s nimi gazdujú podľa svojej ľubovôle a samozrejme princípu straníckych tričiek. Len tak sa totiž môže stať, že sa za peniaze určené riešeniu rómskej problematiky zrekonštruuje škola, kde o Rómoch ani nechyrujú. Stačí, že starosta obce je v tej istej strane ako minister.

Potom sú tu rôzne „subdodávateľské" firmy buď vo forme rómskych združení, alebo iných mimovládnych organizácií. Projekty, ktoré „zožierajú" milióny eur sú buď málo efektívne / v tom lepšom prípade/ nezmyselné, alebo dokonca len fingované/ na papieri /. Je verejným tajomstvom, že takéto projekty sa schvaľujú na princípe „dane zo schválenia", ktorej výška je individuálna.

Biznis je skrátka biznis. Len škoda, že z neho profitujú tí nesprávni. Za dvadsať rokov sa v ňom preliali hádam už aj miliardy. Za tieto peniaze sa už mohlo napríklad zriadiť niekoľko skutočných firiem, v ktorých by Rómovia pracovali. Kde by získavali pracovné a sociálne návyky a vzťah k zarobeným peniazom. Deti by videli svojich rodičov vstávať ráno do práce a sami by boli nimi posielané do školy.

Za tých dvadsať rokov sa už dávno mala upraviť legislatíva tak, aby to vyššie napísané, bolo aj zákonne realizovateľné. Aby sa snaha o dodržiavanie zákona neoznačovala za rasizmus. Aby bolo prirodzené, že práva idú  ruka v ruke s povinnosťami.

Rómovia na Spiši podľa ich vlastných slov prijali Ježiša. Začali meniť svoj doterajší život, prestali piť, hrať na automatoch a viesť hriešny život. Mnoho úžerníkov vraj odpustilo dlžoby svojim „klientom", lebo si uvedomili, že konali nesprávne. Neviem, či je to naozaj tak, ja ich len citujem. Podobne ako slová jedného „obráteného" Róma: „ Mojím doterajším zmyslom života bolo prežiť, užiť a využiť."

Keby toto nebolo zmyslom existencie aj rôznych firiem „Rómovia s.r.o.", tak by možno nemuseli niektorí občianski aktivisti stavať fiktívnu rómsku osadu pred budovou ZMOS-u, na Bezručovej ulici v Bratislave. Lebo by zrejme nemali jej skutočné modely po celom Slovensku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?