Drahé banky...nevyhrážajte sa nám.

Autor: Martin Štunda | 20.10.2011 o 10:15 | Karma článku: 24,80 | Prečítané:  15185x

Večerné televízne správy dokážem väčšinou pozerať v pokoji, bez nejakého výraznejšieho prejavovania emócií. V stredajších správach na Markíze však odznela jedna, ktorá ma mierne povedané, zdvihla zo stoličky...

Prezident slovenskej bankovej asociácie s bohorovným pokojom oznamoval občanom, ako banky zareagujú v prípade, že slovenský parlament schváli zvýšenie bankovej dani. V prvom kole vraj začnú so znižovaním vlastných nákladov. S tým by som aj súhlasil, keby to malo byť na úkor luxusu najvyšších bankových manažérov. Lenže z úst dotyčného pána vyšla informácia, že najprv začnú rušiť menšie pobočky a zmrazovať, alebo znižovať platy. Je tiež pravdepodobné, že dôjde aj k väčšiemu prepúšťaniu  radových zamestnancov, čo zhorší už aj tak nepriaznivú sociálnu situáciu na Slovensku. A tón akým to podal vyznel obviňujúco smerom k poslancom.

A v útočnom duchu pokračoval aj ďalej. Ak nenájdu rezervy v nákladoch, následne vraj dôjde samozrejme k zvyšovaniu bankových poplatkov a tiež k rozťahovaniu nožníc medzi výškou úrokov za vklady a výškou úrokov za poskytnuté úvery. Skrátka, nám všetkým oznámil, že svoje peniaze dostanú naspäť. A to aj s úrokmi.

 Veta, že banky urobia všetko preto, aby si zachovali dosiahnutú úroveň zisku, ma už dorazila úplne.

Rozumiem tomu, že zmyslom podnikania je zisk, ktorý bol len tak  mimochodom v prípade 26 slovenských bánk, minulého roku vo výške cca. 514 miliónov euro. Len si tú tvorbu zisku netreba zamieňať s nenažranosťou. A hlavne treba byť principiálny. To znamená, netváriť sa v časoch krízy, keď treba napumpovať do bánk štátne, čiže naše peniaze, socialisticky a v dobrých časoch, opäť trhovo, čiže žmýkať občanov.

A že je niečo zhnité v štáte „Bankovom" dokazuje aj prebiehajúca razia v sídlach európskych bánk, ktorú realizujú protimonopolní inšpektori Európskej komisie, z dôvodu podozrenia z možnej kartelovej dohody. Vyšetrovanie dvadsiatich manažérov najväčšej talianskej banky UniCredit a tiež jej bývalého šéfa, pre podozrenie z daňových únikov, je už len tou čerešničkou na torte.

Takže.....drahé banky. Na kríze, ktorá tu už niekoľko rokov straší, máte aj vy svoj podiel. V prípade zvyšovania eurovalu, ide vo veľkej miere aj o vás. Takže by som od vás privítal trochu viac slušnosti, pokory a hlavne......nevyhrážajte sa nám.

 

Foto: aktualne.centrum.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?