Gašparovičov núdzový stav...

Autor: Martin Štunda | 25.11.2011 o 10:33 | Karma článku: 9,08 | Prečítané:  1525x

Keď exprezident Rudolf Schuster v čase svojho prezidentovania a vážnych zdravotných problémov, uprednostnil rakúskych špecialistov a na naše zdravotníctvo nenašiel pekného slova, bol som na strane slovenských lekárov. Keď teraz súčasný prezident hovorí o možnosti vyhlásenia núdzového stavu, som hádam prvýkrát na jeho strane....

Nezávidím lekárom a ich odborárskym predákom súčasnú situáciu. Toto prezidentove vyhlásenie im totiž značne zúžilo manévrovací priestor a aj prípadné ústupové cesty. V podstate ich po lídrovi Smeru nechal napospas osudu aj ich ďalší možný spojenec.

Postoje Róberta Fica a Ivana Gašparoviča svedčia o tom, že sa tu naozaj nehrá o fazuľky a obaja si to dobre  uvedomujú. A hlavne si uvedomujú, že by v slovenskom zdravotníctve nastal 1. decembra núdzový stav aj bez prezidentovho vyhlásenia.

„ Táto akcia sa nemôže zvrhnúť len na podplatenie lekárov zvýšením peňazí ", prehlásil šéf lekárskych odborárov Marián Kollár. Lenže si nevšimol, že táto akcia sa zvrhla už dávnejšie a o ničom inom ako o peniazoch sa už vlastne ani nehovorí. Aj rokovania s premiérkou pripomínajú skôr rokovania dvoch bojujúcich strán o prímerí.

A rukojemníkmi, ktorí sa neisto a vystrašene pohybujú medzi obomi zákopmi sú samozrejme pacienti, i keď viem, že toto prirovnanie sa lekárom veľmi nepáči.

Aké sú teda možné scenáre ďalšieho vývoja ?

Obe strany sa do soboty nedohodnú a prezident vyhlási avizovaný núdzový stav. Počas neho budú musieť nastúpiť do práce aj tí lekári, ktorí podali výpovede a pracovať za zníženú mzdu o tridsať percent. A ako tá práca z donútenia bude vyzerať, nech si pacienti ani radšej nepredstavujú.

Druhou alternatívou je, že lekárske odbory so škrípajúcimi zubami príjmu túto pre nich priam „hanebnú" ponuku o tristo eurovom zvýšení platov a pri odchode z rokovania nezabudnú poriadne buchnúť dvermi.

Ani to buchnutie však neprekryje fakt, že budú víťazmi, ktorým diváci veľmi nezatlieskajú. Lebo lekári nebudú tí, ktorí by prijali pre nich nevýhodnú  ponuku z dôvodu, aby pacient netrpel. Prijali  by túto možnosť preto, lebo by im hrozila oveľa horšia.

Tak, či tak, núdzový stav v slovenskom zdravotníctve 1.decembra zrejme začne. A obávam sa, že nebude trvať iba šesťdesiat dní...

 

Foto: www.cas.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.


Už ste čítali?