Milión voličov Smeru...

Autor: Martin Štunda | 12.12.2011 o 11:15 | Karma článku: 10,60 | Prečítané:  1596x

Na víkendovom sneme strany Smer odznela z úst jeho predsedu veta, že nová vláda by mala byť zložená z malého počtu strán a Smer by sa rád priblížil k magickej hranici milióna voličov, ktorí by tejto strane dali svoj hlas...  

 

Milión je naozaj magické číslo, hlavne keď prinesie milióny na účet strany za počet získaných hlasov vo voľbách a potom následne ďalšie „benefity" za prípadné vládnutie. Pri tomto čísle ma však napadne aj ďalšia otázka a to, či je na Slovensku naozaj milión ľavicových voličov, ak teda sme ochotní pripustiť, že strana Smer je ľavicová strana.

Slovenský väčšinový volič je prevažne konzervatívny, žije na vidieku, alebo v menších mestách a je veriaci. Ideálna živná pôda pre strany typu KDH. Je už však témou na diskusiu vo vnútri tohto hnutia, prečo tomu tak nie je.

Predpokladom úspechu u politika a strany je schopnosť, ako osloviť svojho potenciálneho voliča a ako brnknúť na jeho citlivú strunu. A zmes miernej demagógie v kombinácii so sľubmi a okorenená štipkou nacionalizmu, fungovala na Slovensku vždy dobre. Vedel to v minulosti dobre využiť Vladimír Mečiar a zdá sa, že jeho recept úspešne prevzal aj Róbert Fico.

A v súčasnosti sa mu ani netreba veľmi snažiť. Strany na pravej časti spektra spáchajú svoje politické harakiri  bez problémov aj sami. A pri tomto vývoji situácie, keď sa vzájomným útočením SaS stále viac vzďaľuje od bývalých koaličných partnerov, ani ten vytúžený milión voličov nie je v rovine utópie.

Otázkou, ale zostáva, či Róbert Fico chce vládnuť sám. Za možných partnerov po voľbách označil na sneme KDH, SDKÚ a Most-Híd. A myslím, že aj poradie v akom ich označil má svoju výpovednú hodnotu. Podobne ako veta, že zníženie rozpočtového deficitu chce dosiahnuť predovšetkým zvýšením príjmov do štátneho rozpočtu. A na to potrebuje nejakého pravicového partnera.

Je dosť očividné, že budúca vláda už nebude vládou rozhadzovačnou, ale skôr šetriacou. Je dosť pravdepodobné, že v nej bude strana Smer a ten jeden prípadný milión voličov jej dodá len väčšie ramená pri rokovaniach o zostavovaní vlády. Ale je skoro stopercentne isté, že ku Smeru a jeho prípadným koaličným partnerom pribudne ešte jeden silný spoluhráč, ktorý im bude pozerať na prsty .......Európska únia a jej tlak na neprekročenie 3-percentného deficitu HDP.

"Politickí brojleri, poloblázni, dobrodruhovia, ak ich demokracia vtlačí do parlamentu, musia zostať na okraji politickej scény bez možnosti ovplyvňovať chod štátu, lebo inak je Slovenská republika v ohrození." Tieto slová tiež odzneli cez víkend na sneme Smeru. 

No.....ja si na rozdiel od predsedu Smeru myslím, že  v ohrození sú hlavne tí starí politickí kohúti, ktorí sa obávajú, že im tie mladé brojleri vyzobú posledných červíkov z ich politického hnojiska.

 

 

Foto: webnoviny.sk

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.


Už ste čítali?