Dáte si štamprlík, alebo jointa ?

Autor: Martin Štunda | 19.12.2011 o 11:02 | Karma článku: 16,53 | Prečítané:  8289x

Dať si ku káve jednu cigaretku je.... cool. Dať si na návšteve pár pohárikov je také....slovenské. Dať si pár jointov marišky je na Slovensku... také.....trestné.  

 

Pred niekoľkými rokmi som viedol s jedným priateľom dosť vášnivú debatu, v ktorej sme porovnávali negatívne dôsledky užívania alkoholu, cigariet a marihuany. Podľa neho sa alkohol a cigarety v globále prejavujú viac negatívne a ja som ho zas presviedčal, že väčším nebezpečenstvom je marihuana....

Vtedy sme jeden druhého o svojej pravde nepresvedčili a odvtedy sme sa už o tom nerozprávali. Ubehlo pár rokov a za ten čas sa udiali veci, ktoré ma priviedli minimálne k zamysleniu sa nad mojím vtedajším názorom.

Za ten čas sa totiž do mojich uší nedonieslo, žeby niekoho zavreli za to, že u neho našli škatuľku cigariet. Takisto som nepočul, že začali trestne stíhať človeka, ktorý si v obchode kupoval fľašu borovičky. No naproti tomu sa pred nejakým časom objavila v médiách správa o 17 - ročnom mladíkovi z Bánoviec nad Bebravou, u ktorého našli policajti jeden gram marihuany, ktorý by vystačil tak na tri „cigarety" a teraz mu hrozí pobyt za mrežami v trvaní 1,5 roka.

A tu už niečo nie je v poriadku. S nadsázkou povedané, každý človek má v podstate právo rozhodnúť o forme devastácie svojho organizmu. Či si vyberie nezdravý spôsob stravovania, cigarety, alkohol, alebo fajčenie marihuany, je to v podstate na ňom. Len sa mi zdá neférové, prečo akurát iba to posledné, je trestný čin.

Porovnávacie štúdie existujú a vyplýva z nich jednoznačne škodlivosť všetkých vyššie spomenutých nerestí, i keď sú určité odlišnosti v jednotlivých prejavoch. Ale prečo je akurát chlapec fajčiaci marišku kriminálnikom. Prečo je človek fajčiaci vedľa mňa klasickú cigaretu, ktorý zo mňa robí pasívneho fajčiara a tým ohrozuje moje zdravie, spoločensky v poriadku. Prečo sú v poriadku krčmy, odkiaľ vychádzajú každý večer masy podnapitých a často agresívnych chlapov, ktorí potom doma robia „poriadky" so svojimi rodinami.

Žeby to bolo preto, že tabakový a liehový priemysel je príliš silným ekonomickým hráčom ? Alebo preto, že spotrebné dane za cigarety a alkohol prinášajú nemalé zisky do štátnych pokladní a drogové kartely sa odmietajú zúčastňovať financovania štátneho rozpočtu ?

Alkohol, cigarety, marihuana. S falošným pocitom, že nám niečo dávajú, nám napokon berú strašne veľa. Najprv zdravie a potom časom aj slobodu rozhodovania. Ale ešte pred tým nám ju zobrali politici. Tým, že nám zákonom určili, ktoré zlo budú tolerovať a ktoré nie....

 

Foto: adam.cas.sk

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?