Prečo je dobré, že Vladimír Weiss skončil...

Autor: Martin Štunda | 1.2.2012 o 9:20 | (upravené 1.2.2012 o 12:04) Karma článku: 10,62 | Prečítané:  2027x

Patril som medzi tých, čo v minulosti fandili Vladimírovi Weissovi pri jeho úspechoch s Petržalkou, či slovenskou reprezentáciou. Prežíval som s ním všetky jeho emócie, víťazstvá i prehry. A možno to boli práve tie emócie, ktoré mi bránili vidieť veci a udalosti v ich skutočnom svetle. Teraz, keď už všetko opadlo som presvedčený, že ukončenie jeho zmluvy so slovenskou reprezentáciou, je tým správnym krokom.

 

1. Trénerské zmluvy by sa nemali ponúkať za zásluhy. Toto slovíčko teraz často spomínajú tréneri a hráči, ktorí sú prekvapení z jeho odchodu. Za zásluhy sa dávajú diplomy a medaily.

2. Obsah a výška jeho zmluvy určite nie je s kostolným poriadkom. Zaváňa z nej alibizmus a špekulácia, čo nie je u bývalého šéfa zväzu Františka Laurinca, nič prekvapujúce. To, že ju Vladimír Weiss podpísal je síce pochopiteľné, ale trošku ho to v etickej rovine diskvalifikuje. Tréner jeho formátu by nemal byť na takýchto zmluvách závislý.

3. Prijatie paralelného trénovania Slovana Bratislava dalo jasný signál slovenskej reprezentácii o jeho prioritách. A je v tomto prípade jedno, či to prijal kvôli pocitu nevyťaženosti, alebo kvôli peniazom, či osobným vzťahom s majiteľom klubu. Mať manželku aj milenku je priveľký luxus.

4. Jeho spôsob komunikácie, hlavne s médiami, je neprijateľný a neospravedlniteľný žiadnymi emóciami. Ukazuje takto model správania a komunikácie aj svojim zverencom. Navyše sa zdá, že jeho častá recidíva v tejto oblasti nehovorí o emóciách, ale skôr o jeho povahových črtách.

5. Kým s mužstvom Petržalky dosiahol úspech aj vďaka využitiu hráčskeho potenciálu na 150 percent, so slovenskou reprezentáciou sa mu to nepodarilo. Typickým príkladom je Marek Hamšík a jeho časté, hlavne gólové trápenie. Úlohou trénera je maximálne využiť silné stránky hráča a potlačiť tie slabšie.

6. Nesprávne zvolený otcovský prístup voči hráčom. Nesprávne preto, lebo sa postavil do roly otca, ktorý má niektoré deti radšej ako tie ostatné. A prejavilo sa to už pri relatívne úspešnom účinkovaní na MS v Južnej Afrike. Vzťahový problém, ktorý tam vznikol, bol podľa mňa začiatkom konca.

7. Neperspektívnosť jeho ďalšieho pôsobenia pri slovenskej reprezentácii. Vladimír Weiss sa už podľa mňa programovo vyčerpal. Typ futbalu, ktorý preferoval, môže byť krátkodobo úspešný, ale z dlhodobého hľadiska je brzdou, čo sa v plnej miere ukázalo v poslednej kvalifikácii. Nie každá kvalifikácia sa musí vydariť, ale mala by sa aspoň využiť na akúsi koncepčnú a perspektívnu prácu. A na takú je vhodný tréner, ktorý preferuje moderné trendy vo futbale.

Čo teda dodať na záver ? Je dobré, že tréner Vladimír Weiss pri slovenskej reprezentácii bol. A je tiež dobré, že od nej odišiel.....

 

Foto: www.sportovenoviny.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

KULTÚRA

Vo filme odpratával mŕtve telá. V práci ich umýva

Géza Röhrig spomína, že oscarového Saulovho syna pred dvoma rokmi na Berlinale nechceli.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.


Už ste čítali?