Fedor Gál...jediný správny revolucionár

Autor: Martin Štunda | 6.2.2012 o 9:32 | Karma článku: 15,87 | Prečítané:  1836x

„ Slovensko je periférna krajina, ktorá sa musí usilovať o to, aby nebola guberniou. Guberniou neprestane byť, ak bude desaťtisíc ľudí hulákať na námestí." Toto je odkaz Fedora Gála, jedného z mužov novembra 1989, účastníkom protestných zhromaždení proti Gorile.

 

 

Fedor Gál nikdy nepatril medzi mojich obľúbených politikov. Rešpektoval som ho však za jeho určitý podiel na novembrových udalostiach a považoval som ho za typ premýšľavého človeka. No po prečítaní jeho ostatného rozhovoru v denníku SME som nadobudol pocit, že veľa vecí v ňom zrejme nedomyslel.

V prvom rade mu vadí, že na rozdiel od roku 1989 nie je v dave pozitívna emócia a badať len averziu voči ľuďom, ktorí sú iní a nastáva rozdelenie spoločnosti na my a oni. No, myslím, že to pochopil správne. Spoločnosť je skutočne rozdelená na 99% percent bežných ľudí a na to zvyšné 1 percento. Toto delenie však nespôsobili demonštrujúci v mraze na ulici, ale penťáci a politici sediaci v teple konšpiračného bytu.

Bývalý predseda VPN tvrdí, že neverí na také kategórie, ako je ľud, národ, masa a dav. Vraj sa za tým skrývajú individuálne, alebo skupinové záujmy ľudí, ktorí tieto slová používajú iba ako výťah k moci a profitu. Predpokladám, že ako dlhoročný politik hovorí hlavne zo svojich skúseností. Ani to ho však neoprávňuje už dopredu hádzať špinu na ľudí mrznúcich v dave.

Fedor Gál sa bojí o budúcnosť krajiny, kde šibnuté, naivné a amatérske vízie budú realizované. Rád by som sa ho teda opýtal, či táto krajina Goríl bola jeho víziou v novembri 1989. A aká vízia ho viedla k nápadu, keď v roku 1990 doviedol Vladimíra Mečiara do veľkej politiky.

Bývalý novembrový tribún považuje dav za jedno telo a jednu dušu a ak vraj doň vstúpi inteligentný človek, môže sa z minúty na minútu zmeniť na úplného idiota. Nebudem pátrať po tom, ako dlho trval jeho vlastný prerod, ale pripomeniem mu jedno.

Nevlastní patent na rozum a ani na organizovanie demonštrácií. Revolúcia nie je jeho duševným vlastníctvom. Vymysleli ju už dávno pred ním. Ľudia mrznúci na  námestiach po celom svete. Túžiaci po lepšom a spravodlivejšom živote...

 

 

Foto: www.kultura.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?