reklama

Štát sa správa ako rómsky úžerník...

Jedným z hlavných princípov rómskej úžery je stopercentný úrok. Úžerník potom vezme svojmu „klientovi" skoro všetky peniaze zo sociálnej dávky a nechá mu zopár eur, aby sa mohol opiť a bolo mu všetko jedno. Veď keď bude najhoršie, opäť mu požičia. Samozrejme s tým istým úrokom. Z tohto úžerníckeho kolobehu sa však už málokto dostane. Tento štát sa mi javí ako takýto rómsky úžerník...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)
Obrázok blogu

Keď sa narodíte, tiež s vami spíše akúsi fiktívnu úžernícku zmluvu, že sa o vás postará v najhoršom. Celý aktívny život pracujete, / teda ak je práca / platíte dane, sporíte si na dôchodok. A potom v dôchodkovom veku, keď ste už unavený a nepotrebný pre štát, vám začne dávať dávku na prežitie, honosne nazývanú dôchodok.

Priemerný starobný dôchodok na Slovensku predstavuje približne 362 eur. A navyše podľa slov generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne, na 35,7 tisíca dôchodcov je uplatnená exekúcia, pričom hlavne za posledné tri roky vzrástol počet takýchto prípadov o 124 %. Títo penzisti tak po uplatnení exekučných zrážok dostávajú približne 114 eur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Iste, na prvý pohľad si túto situáciu spôsobili penzisti sami, pretože vraj ide hlavne o nákupy tovaru, telekomunikačné služby a pôžičky od nebankových subjektov. Ale ruku na srdce. Dá sa slušne vyžiť z 362 eur, keď dve tretiny z toho pôjdu len na úhradu nevyhnutných nákladov? Možno len prežiť na hranici chudoby. Len preto, že je niekto starý a štátu na príťaž, nemôže žiť ako človek v 21.storočí ?

Prečo ho štát nechráni, ako mu to kedysi sľúbil ? Prečo ho nechráni zákonom pred finančnými nebankovými spoločnosťami, ktoré skryto fungujú ako rómski úžerníci ? Prečo je na strane tých, ktorí tvoria peniaze z peňazí a nie tých, čo vytvárali celý život skutočné hodnoty ? Vie sa o tom, hovorí sa o tom, ale už roky sa nekoná. Ani ministerstvo, ani parlament. Lebo peniaze majú v rukách „úžerníci"...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ja viem. Nemáme na to, aby sme výrazne zvýšili dôchodky a minimálnu mzdu. Vlastne politici to tvrdia. A viete čo ? Ja im neverím. A dokonca mám aj riešenie, odkiaľ tie peniaze získať.

Výdavky štátu na tento rok predstavujú podľa schváleného rozpočtu 17,23 mld. eur. Neviem síce aká suma z toho pôjde na zabezpečenie chodu tohto monštra, ale viem už teraz, že na predražených nákupoch, verejných obstarávaniach a rôznych externých zmluvách, by sa dalo ušetriť minimálne 50 percent. Ďalšie peniaze získame znížením exkluzívnych platov rôznych nominantov, v štátom riadených firmách a spoločnostiach. A čo tak zrušiť aj príspevok štátu politickým stranám za výsledky vo voľbách a presunúť ho do Sociálnej poisťovne ? Ako bonus dôchodcom na Vianoce.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Štát som ja", vyhlásil v 17. storočí, francúzsky kráľ Ľudovít XIV.

„Štát je tu pre ľudí a nie ľudia pre štát", povedal v 20. storočí, vedec Albert Einstein.

A je len na nás, čo povieme tomuto štátu a týmto politikom dnes, v 21. storočí. Možno aj v týchto mrazivých februárových dňoch na námestiach a začiatkom marca vo volebných miestnostiach.

Foto: webjournal.sk

Martin Štunda

Martin Štunda

Bloger 
  • Počet článkov:  353
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som cestujúci vo vesmírnom metre, ktorý pred 50 rokmi, vystúpil na zastávke, s názvom Zem. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu