Štát sa správa ako rómsky úžerník...

Autor: Martin Štunda | 15.2.2012 o 9:17 | (upravené 15.2.2012 o 10:31) Karma článku: 14,97 | Prečítané:  1763x

Jedným z hlavných princípov rómskej úžery je stopercentný úrok. Úžerník potom vezme svojmu „klientovi" skoro všetky peniaze zo sociálnej dávky a nechá mu zopár eur, aby sa mohol opiť a bolo mu všetko jedno. Veď keď bude najhoršie, opäť mu požičia. Samozrejme s tým istým úrokom. Z tohto úžerníckeho kolobehu sa však už málokto dostane. Tento štát sa mi javí ako takýto rómsky úžerník...  

 

Keď sa narodíte, tiež s vami spíše akúsi fiktívnu úžernícku zmluvu, že sa o vás postará v najhoršom. Celý aktívny život pracujete, / teda ak je práca / platíte dane, sporíte si na dôchodok. A potom v dôchodkovom veku, keď ste už unavený a nepotrebný pre štát, vám začne dávať dávku na prežitie, honosne nazývanú dôchodok.

Priemerný starobný dôchodok na Slovensku predstavuje približne 362 eur. A navyše podľa slov generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne, na 35,7 tisíca dôchodcov je uplatnená exekúcia, pričom hlavne za posledné tri roky vzrástol počet takýchto prípadov o 124 %. Títo penzisti tak po uplatnení exekučných zrážok dostávajú približne 114 eur.

Iste, na prvý pohľad si túto situáciu  spôsobili penzisti sami, pretože vraj ide hlavne o nákupy tovaru, telekomunikačné služby a pôžičky od nebankových subjektov. Ale ruku na srdce. Dá sa slušne vyžiť z 362 eur, keď dve tretiny z toho pôjdu len na úhradu nevyhnutných nákladov? Možno len prežiť na hranici chudoby. Len preto, že je niekto starý a štátu na príťaž, nemôže žiť ako človek v 21.storočí ?

Prečo ho štát nechráni, ako mu to kedysi sľúbil ? Prečo ho nechráni zákonom pred finančnými nebankovými spoločnosťami, ktoré skryto fungujú ako rómski úžerníci ? Prečo je na strane tých, ktorí tvoria peniaze z peňazí a nie tých, čo vytvárali celý život skutočné hodnoty ? Vie sa o tom, hovorí sa o tom, ale už roky sa nekoná. Ani ministerstvo, ani parlament. Lebo peniaze majú v rukách „úžerníci"...

Ja viem. Nemáme na to, aby sme výrazne  zvýšili dôchodky a minimálnu mzdu. Vlastne politici to tvrdia. A viete čo ? Ja im neverím. A dokonca mám aj riešenie, odkiaľ tie peniaze získať.

Výdavky štátu na tento rok predstavujú podľa schváleného rozpočtu 17,23 mld. eur. Neviem síce aká suma z toho pôjde na zabezpečenie chodu tohto monštra, ale viem už teraz, že na predražených nákupoch, verejných obstarávaniach a rôznych externých zmluvách, by sa dalo ušetriť minimálne 50 percent. Ďalšie peniaze získame znížením exkluzívnych platov rôznych nominantov, v štátom riadených firmách a spoločnostiach. A čo tak zrušiť aj príspevok štátu politickým stranám za výsledky vo voľbách a presunúť ho do Sociálnej poisťovne ? Ako bonus dôchodcom na Vianoce.

„Štát som ja", vyhlásil v 17. storočí, francúzsky kráľ Ľudovít XIV.

„Štát je tu pre ľudí a nie ľudia pre štát", povedal v 20. storočí, vedec Albert Einstein.

A je len na nás, čo povieme tomuto štátu a týmto politikom dnes, v 21. storočí. Možno aj v týchto mrazivých februárových dňoch na námestiach a začiatkom marca vo volebných miestnostiach.

 

Foto: webjournal.sk

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?