Bude zo sídliska Lunika IX kozmická družica ?

Autor: Martin Štunda | 15.3.2012 o 15:36 | Karma článku: 8,92 | Prečítané:  632x

Veru aj takéto nápady sa občas vyskytnú hlavne v diskusiách pod článkami o tomto „preslávenom" košickom sídlisku. Myšlienka, vystreliť celé sídlisko, pomenované podľa známej sovietskej družice do vesmíru, svedčí hlavne o frustrácii z neriešiteľnosti problémov, ktoré sa v tejto košickej časti za tie roky nahromadili...

 

Ukázalo sa, že koncentrovať chudobu na jedno miesto a nechať, aby si svoje problémy vyriešili sami v rámci samosprávy, bolo neprezieravé. Niekoľkotisícové sídlisko si opakovane volí do funkcie starostu osoby, ktoré skôr či neskôr skončia vo väzbe. Či už išlo o predošlého starostu Ladislava Šaňu / podozrenie zo sprenevery/, alebo terajšieho Dionýza Slepčíka / podozrenie z obchodovania s omamnými látkami/.

Z vlastnej skúsenosti viem, že rómska populácia väčšinou veľmi neverí vo vlastné sily a stále hľadajú niekoho, kto by vyriešil ich problémy. A veľmi neuznávajú ani svojich lídrov, či už tých, čo si sami zvolia, alebo menovaných do funkcie. Skôr im ešte závidia a vyčítajú, že na nich zarábajú.

A sú aj iné skutočnosti, ktoré ma presviedčajú o tom, že si nevedia, alebo nechcú „vládnuť" sami.

1. Historicky sú kočovným národom.

2. Nikdy nemali vlastný štát a ani nejakú silnú túžbu po jeho vytvorení.

3. Prevláda u nich dosť silné kastovníctvo, čo ich pocitu o potrebe zjednotenia veľmi 

    nepomáha.

4. Nepociťujú nejakú výraznú hrdosť na svoj pôvod, čo sa prejavuje aj pri sčítavaní

    obyvateľstva.

5. Vytvára sa priepasť medzi ich inteligenciou a „osadovými" Rómami.

6. Ich politickí zástupcovia na nich väčšinou len parazitujú.

Minulého roku som sa v Košiciach zúčastnil celoslovenského semináru k rómskej problematike, kde zástupca mimovládnej organizácie obvinil námestníčku košického magistrátu pomaly až z rasizmu za to, že mesto používa niekedy nekompromisné metódy na vymáhanie niekoľkoročných pohľadávok od obyvateľov tejto mestskej časti.

Ja tvrdím, že takáto „ochrana ľudských práv" Rómom viac škodí ako pomáha, lebo ich nenúti k zmene svojho životného štýlu a utvrdzuje v tom doterajšom, ktorý problémy len naďalej kumuluje.

V našom meste, kde máme o niečo menšiu komunitu, sme už dávnejšie zaviedli „Inštitút osobitného príjemcu", čo znamená, že mesto je poberateľom dávky v hmotnej núdzi. Z nej sa zaplatí nájom, energie a zvyšok sa vypláca v troch dávkach občanovi. Ten má zaistené slušné bývanie a učí sa trochu aj hospodárnosti a plánovaniu s financiami.

Zavedenie nútenej správy na Luniku IX  by bolo niečím podobným, len vo veľkom. Budúce začlenenie sídliska do nejakého iného volebného obvodu, by možno napomohlo k výberu kvalitnejších a zodpovednejších zástupcov. A prvé pozitívne výsledky týchto riešení, by možno napomohli k odstráneniu dvoch extrémov v spoločnosti. Na jednej strane sú to úvahy o vystrelení Lunika IX na obežnú dráhu a na strane druhej, falošný bratislavský romantizmus.

 

Foto: kosice.korzar.sme.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?