Ako nestratiť vlastné deti...

Autor: Martin Štunda | 30.3.2012 o 9:27 | Karma článku: 11,00 | Prečítané:  1662x

Zrejme mnohí z vás ste prešli tým časom rodičovstva, kedy sa vaše deti dostali do obdobia puberty a zrazu sa ich správanie viac, alebo menej zmenilo. Z poslušných a milých detí sa z noci na deň stali vzdorovití a uhundraní tínedžeri. Tu je zopár rád, aj z vlastných skúseností, čoho by ste sa v komunikácii s nimi mali vyvarovať...

1. Už pred týždňom som ťa požiadal o priateľstvo na FB a ty stále nič. Aký máš s tým problém ?

- No, problém je v tom, že naše dospievajúce deti chcú mať aj svoj vlastný svet, bez rodičov, ktorý je tiež veľmi potrebný pre ich vývoj. A my ich týmto „nátlakom" dostávame do nepríjemnej situácie. Jednak ich tým môžeme zosmiešniť pred rovesníkmi a tiež im vysielame jasný signál, že im nedôverujeme a chceme ich mať neustále pod kontrolou. Ale pokoj, milí rodičia. Aj keď vás odmietnu na facebooku, majú vás stále radi.

2. Tak a za toto, máš zákaz pozerania televízie na jeden mesiac. Uvidíme, či si s tebou neporadím.

- Táto obľúbená výchovná metóda je síce možno krátkodobo účinná, ale určite nie je výchovná. Na jednej strane vyvoláva väčší vzdor a súboj, kto z koho a na strane druhej nedáva veľký predpoklad na poučenie sa. A ruku na srdce, v koľkých percentách rodičia dodržia dĺžku stanoveného trestu? A deti to dobre vedia. Lepšie je preto porozprávať sa bez emócii o danom probléme a snažiť sa im vysvetliť naše postoje. A ak už trest, tak nie obmedzenie niečoho, ale pridanie určitých aktivít. Napríklad......mesiac umývať riad.

3. S tým chuligánom ťa už nechcem viac vidieť. Neželám si, aby si sa s ním ďalej stretával.

- Deti vyrastajú v určitom kolektíve. Je prirodzenou potrebou sa v tomto kolektíve presadiť, prípadne vyniknúť. Pre tento vek je typické, že lídrami takýchto kolektívov bývajú väčšinou „exoti", ktorí nemusia zodpovedať našim predstavám o ideálnych kamarátoch našich detí. Zákazom sa opäť nič nevyrieši a skôr dôjde k tomu, že sa náš potomok postupne vyčlení z nášho rodinného kolektívu. Musí si skrátka prejsť týmto obdobím a sám spoznať, čo je v živote a v priateľstve dôležité.

4. Som z teba sklamaný! Už ťa nechcem viac vidieť! Nikdy už nič odo mňa nežiadaj!

- Tieto strašné vety vyslovujeme bohužiaľ častejšie, ako by bolo zdravé. Samozrejme pre vývoj našich detí a budovanie vzájomného vzťahu. Aj keď ich nemyslíme väčšinou vážne, oni svojou podstatou vážne sú. Hlavne intenzitou ich opakovaní. Postupne sa totiž môžu vryť do hláv našich trucujúcich ratolestí a vytvoriť tam výraznú pamäťovú stopu. A zrazu zistíme, že ich už naozaj akosi pridlho nevidíme a nepočujeme....

Namiesto toho, skúsme radšej tieto vety....

Máme ťa radi........veríme ti........sme na teba hrdí.

 

Foto: nasarodina.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?