Invalidi, dôchodcovia a deti, chcú prispieť učiteľom.

Autor: Martin Štunda | 14.9.2012 o 15:27 | Karma článku: 11,96 | Prečítané:  1207x

A máme za sebou štrajk učiteľov a pedagogických pracovníkov. V porovnaní s dramatickými udalosťami pri štrajku lekárov,  tento prebehol skoro bezkonfliktne. Keď chceme nájsť paralelu s dávnejšou minulosťou mohli by sme ho nazvať nežný, alebo zamatový štrajk.

Hneď na úvod chcem zdôrazniť, že som už dlhodobo na strane učiteľov. Možno aj preto, že moje obidve dcéry sú na základnej škole a problémy v školstve sa ma už niekoľko rokov dotýkajú.

A práve v tejto súvislosti si dovolím prehlásiť, že zvýšenie platov, trebárs o desať percent, by toho veľa nevyriešilo. Ako je známe z rôznych manažérskych a motivačných kníh, peniaze sú len krátkodobý motivátor. Aj takých päťdesiat eur navyše po niekoľkých mesiacoch „zovšednie" a systémovo veľa nevyrieši.

Zvýšenie platu by sa mohlo jedine ak vnímať ako prejavenie záujmu zo strany štátu voči tejto skupine obyvateľstva. Alebo skôr ako zapchanie úst....

Iné by však bolo potrebné riešiť. Dvadsaťdva rokov sa školstvo nie reformuje, ale deformuje. Výsledkom tých reforiem je napríklad to, že obe moje dcéry vystihli ročníky, ktoré sú prakticky bez aktuálnych a moderných učebníc a učia sa hlavne s poznámok. Hlavne, že každý nový minister hľadá nového dodávateľa učebníc a niekedy ho ani nestihne nájsť.

Dávanie priveľkej slobody v rozhodovaní o učebnom procese jednotlivým školám skôr ruky zväzuje, ako uvoľňuje. A pokiaľ bude finančný systém nastavený na princíp kvantity a nie kvality, vedomostná úroveň našich žiakov bude aj naďalej klesať.

Ak už teda ale chceme hovoriť o zvyšovaní platov, tak hovorme nie o paušálnom, ale špecifikovanom. Ohodnoťme vzdelanie, špecializáciu, prax, aj dosiahnuté výsledky. Učiteľský stav, je ako každý iný. Aj on má svojich „fanatikov", aj on má svojich „vyhorených".

Áno som na strane učiteľov. Lebo som na strane vzdelania. Odmietam žiť v štáte, ktorý by mal byť iba montážnou dielňou pre ázijské trhy.

Titulok článku je samozrejme sarkastický. Podobne ako bol sarkastický aj výrok ministra školstva. Chcem veriť, že to bol prejav zúfalstva....

Ale zúfalý si môže dovoliť byť stroskotanec na pustom ostrove. Nie minister. Ten musí rozhodovať a konať. Tak, aby ho na konci roku nečakala na vysvedčení nedostatočná.
Foto: webnoviny.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?