Arogancia slovenských bánk nemá hraníc...

Autor: Martin Štunda | 22.10.2012 o 15:48 | Karma článku: 16,73 | Prečítané:  4502x

Nemecký ústavný súd ešte v lete označil za protiústavné vyberať od klientov poplatky za vedenie úverového účtu. Ide tu podľa neho výhradne len o záujem banky a klient túto službu vôbec nepotrebuje.

 

 

 

Týka sa to síce nemeckej ústavy, ale smernica Európskej únie, ktorá definuje neprimerané podmienky v spotrebiteľských zmluvách, platí aj u nás. Aj vďaka nej sa podarilo v susednom Česku donútiť Komerční banku k dohode o vrátenie dosiaľ zaplateného poplatku za vedenie úverového účtu.

Len u nás na Slovensku je zdá sa pre banky zem zasľúbená....

Máte možno v živej pamäti ako pred niekoľkými mesiacmi šéf slovenskej bankovej asociácie prehlásil, že ak im štát zvýši bankovú daň, oni si to následne „vyberú" od klientov zvýšenými poplatkami a úrokmi. Aby im vraj ostala doterajšia vysoká miera zisku.

A táto bohorovnosť stále pretrváva. To, čo sa podarilo u susedov, je u nás zdá sa nemožné. Niekoľko žiadostí klientov o vrátenie peňazí za vedenie úverového účtu bolo zamietnutých. S odôvodnením, že pri podpise zmluvy klient s touto podmienkou súhlasil. Samozrejme, že súhlasil. Lebo nemal veľmi na výber.

Viete si predstaviť situáciu, že banka dá klientovi zmluvu na domáce preštudovanie a prípadnú úpravu podľa jeho predstáv ?

Lenže banky sa cítia také silné, ako im okolie dovolí. Štát potrebujú iba keď ich treba, kvôli ich zlému podnikaniu reštrukturalizovať, čiže do nich „naliať" peniaze. Ináč sa aj k nemu správajú arogantne. Hlavne keď cítia, že si to môžu dovoliť.

Lebo štát, ústami terajšieho ministra financií, tak trochu alibisticky tvrdí, že takéto rozhodnutia sú v kompetencii súdov. Smutné však je, že aj keby súd rozhodol v prospech klientov, nezabráni následnému zvýšeniu úverových úrokov, ktorým sa bankové domy vyhrážajú. Veď zisk predsa treba zachovať....

Kríza sa zjavne netýka tých, ktorí ju svojim „podnikateľským" správaním čiastočne vyvolali.

A to ešte môžeme byť radi, že zatiaľ neprešla snaha materských bánk o možnosť finančnej liečby na úkor svojich dcér. V praxi by to znamenalo, že naše peniaze, by „liečili" kapitál v ostatných štátoch Európskej únie. Chudobný by sa postaral o bohatého.

I keď je pravda, že takto to v dejinách ľudstva býva dosť často.

Ale tiež poznáme príbeh o tom, ako Dávid porazil Goliáša. A kto je v tomto prípade Dávid hádam netreba hovoriť....Foto: finance.idnes.cz

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?