Problémom školstva nie je päť, alebo desať percent...

Autor: Martin Štunda | 2.12.2012 o 12:38 | Karma článku: 16,66 | Prečítané:  1172x

Nech už súboj medzi učiteľmi a vládou dopadne akokoľvek, môj názor je, že to dlhodobo na situácii v školstve nič nezmení. Akurát pri desiatich percentách budú mať učitelia chvíľkový euforický pocit z víťazstva a niekoľko mesiacov na to, aby si zvykli, že v peňaženke majú o pár euro viac....

 

 

V prvý poštrajkový deň som sa zúčastnil rodičovského združenia v triede mojej dcéry. Bol som zvedavý, či čerstvé ukončenie štrajku ovplyvní priebeh stretnutia rodičov s triednou učiteľkou. Aj keď o samotnom štrajku v podstate nepadlo ani slovo, mám pocit, že aj tak sa celý čas hovorilo o pointe samotného problému.

Učiteľka s akýmsi smútkom v hlase rozprávala o tom, že ako deviataci už v podstate len prežívajú tento školský rok a k ničomu ich nedokáže motivovať. Sú ľahostajní ku všetkému, čo sa v škole deje a myslia si, že sa akosi automaticky dostanú na stredné školy. Netrápia ich ani zlé známky a neplatí na nich ani dobré slovo a dohováranie.

V ďalšej časti spomenula aj stretnutie s učiteľkou gymnázia, ktorá sa jej sťažovala na žiakov prichádzajúcich zo základných škôl. Pri písaní vstupných testov, ktoré majú rozhodnúť o zaradení žiaka v rámci výučby cudzieho jazyka, ich píšu úmyselne zle. Potom ich zaradia do skupiny začiatočníkov a majú na vyučovacích hodinách "veget". Tento jej poznatok plne korešponduje s postojom žiakov k vzdelávaniu a životu samotnému. Akosi len ľahúčko ním preplávať a bez zbytočnej námahy si užívať....

Veď všetko je na webe......ujo Google čo treba nájde a namiesto hlavy stačí používať Wikipédiu.

Veď stredné školy bojujú o kusy, nie o kvalitu a načo sa učiť, keď otecko sponzoruje školu.

Neuvedomujeme si, že najviac devalvujeme školstvo my rodičia. To ako prezentujeme pred deťmi svoj vzťah k vzdelaniu, ako rozprávame o ich učiteľoch a aké priority im od malička vštepujeme. A hlavne, ako my samotní žijeme.

Na tom rodičovskom združení som dal kolegom rodičom jeden návrh.

" Dajme v jednu sobotu našim dospelo sa tváriacim deťom do rúk lopaty a nech s nimi celý deň pracujú. Ak nám budú večer ukazovať s plačom svoje krvavé mozole, tak im povedzme, že takto môže vyzerať zvyšok ich ďalšieho života, ak nepochopia potrebu vzdelávania."

Jeden rodič sa ma po utíchnutí smiechu opýtal. " No dobre, ale čo ak sa niekomu tá lopata zapáči ? "

" Tak to bude jeho voľba, ktorú budeme musieť rešpektovať, ako je potrebné rešpektovať aj samotnú  fyzickú prácu ".Foto: webnoviny.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?