Problémom školstva nie je päť, alebo desať percent...

Autor: Martin Štunda | 2.12.2012 o 12:38 | Karma článku: 16,66 | Prečítané:  1170x

Nech už súboj medzi učiteľmi a vládou dopadne akokoľvek, môj názor je, že to dlhodobo na situácii v školstve nič nezmení. Akurát pri desiatich percentách budú mať učitelia chvíľkový euforický pocit z víťazstva a niekoľko mesiacov na to, aby si zvykli, že v peňaženke majú o pár euro viac....

 

 

V prvý poštrajkový deň som sa zúčastnil rodičovského združenia v triede mojej dcéry. Bol som zvedavý, či čerstvé ukončenie štrajku ovplyvní priebeh stretnutia rodičov s triednou učiteľkou. Aj keď o samotnom štrajku v podstate nepadlo ani slovo, mám pocit, že aj tak sa celý čas hovorilo o pointe samotného problému.

Učiteľka s akýmsi smútkom v hlase rozprávala o tom, že ako deviataci už v podstate len prežívajú tento školský rok a k ničomu ich nedokáže motivovať. Sú ľahostajní ku všetkému, čo sa v škole deje a myslia si, že sa akosi automaticky dostanú na stredné školy. Netrápia ich ani zlé známky a neplatí na nich ani dobré slovo a dohováranie.

V ďalšej časti spomenula aj stretnutie s učiteľkou gymnázia, ktorá sa jej sťažovala na žiakov prichádzajúcich zo základných škôl. Pri písaní vstupných testov, ktoré majú rozhodnúť o zaradení žiaka v rámci výučby cudzieho jazyka, ich píšu úmyselne zle. Potom ich zaradia do skupiny začiatočníkov a majú na vyučovacích hodinách "veget". Tento jej poznatok plne korešponduje s postojom žiakov k vzdelávaniu a životu samotnému. Akosi len ľahúčko ním preplávať a bez zbytočnej námahy si užívať....

Veď všetko je na webe......ujo Google čo treba nájde a namiesto hlavy stačí používať Wikipédiu.

Veď stredné školy bojujú o kusy, nie o kvalitu a načo sa učiť, keď otecko sponzoruje školu.

Neuvedomujeme si, že najviac devalvujeme školstvo my rodičia. To ako prezentujeme pred deťmi svoj vzťah k vzdelaniu, ako rozprávame o ich učiteľoch a aké priority im od malička vštepujeme. A hlavne, ako my samotní žijeme.

Na tom rodičovskom združení som dal kolegom rodičom jeden návrh.

" Dajme v jednu sobotu našim dospelo sa tváriacim deťom do rúk lopaty a nech s nimi celý deň pracujú. Ak nám budú večer ukazovať s plačom svoje krvavé mozole, tak im povedzme, že takto môže vyzerať zvyšok ich ďalšieho života, ak nepochopia potrebu vzdelávania."

Jeden rodič sa ma po utíchnutí smiechu opýtal. " No dobre, ale čo ak sa niekomu tá lopata zapáči ? "

" Tak to bude jeho voľba, ktorú budeme musieť rešpektovať, ako je potrebné rešpektovať aj samotnú  fyzickú prácu ".Foto: webnoviny.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.


Už ste čítali?