Koniec živnosti s názvom "poslanec" ?

Autor: Martin Štunda | 18.2.2013 o 12:30 | Karma článku: 15,43 | Prečítané:  1147x

V posledných týždňoch sa na českej politickej scéne začalo diskutovať o tom, že by poslanci mohli zastávať svoju funkciu najviac v dvoch po sebe idúcich funkčných obdobiach. A čo na to ich „bratia" na Slovensku ?

Zatiaľ čo napríklad podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec  si myslí, že je to len na ľuďoch, či si opakovane zvolia rovnakých zástupcov a túto ich vôľu by nechcel obmedzovať, tak podľa Igora Matoviča  by takéto obmedzenie dĺžky poslaneckého mandátu mohlo mať zmysel. A jeden zo starešinov poslaneckého zboru, Jozef Mikloško, dokonca vyzýva voličov, aby nevolili staré šunky.


Keďže však vieme, že vrana vrane - oko nevykole, tak berme tieto vyjadrenia naozaj s veľkou rezervou.


Doterajšie skúsenosti nám hovoria, že najväčšie kvantum práce vyvinú poslanci  pri získaní, čo najvyššieho miesta na kandidátke svojho politického subjektu. Preto je dôležité byť v jeho okresných, alebo krajských štruktúrach, ktorým sa prideľujú vysoké miesta. Nie je od veci byť v blízkom príbuzenskom vzťahu s niekým z politického vedenia, alebo aspoň bielym koňom  sponzorskej záujmovej skupiny....

A potom sa už len modliť. Aby sa strana dostala do parlamentu a získala, čo najviac percent. Keď je poslanec ateista, má modlitba o to väčší účinok....


Úspešnému poslancovi sa potom stačí zmeniť na hlasovací stroj, bez vlastného názoru. Ten by ho totiž pri nezhode s názorom vedenia mohol dostať na čiernu listinu. Preto je lepšie nevytŕčať z davu, stláčať správne tlačidlá a živnosť „poslanec" je zaručená až do dôchodku, kým sa z poslanca naozaj nestane stará šunka.


Po slovenskom parlamente sa totiž naozaj motá množstvo „neviditeľných" poslancov, ktorí za celé volebné obdobie nepodajú žiaden poslanecký návrh, nevystúpia v diskusii a prihlásia sa len vtedy, keď sa pýtajú predsedajúceho, či ich v piatok nepustí skôr domov.


Ťažko povedať, čo by po prípadnom schválení tento zákon zmenil. Ale minimálne by upozornil záujemcov o tento džob, že nepotrvá až do smrti, ako sa to už začalo aplikovať aj v prípade pápeža. Ten si aspoň dokázal priznať, že mu došli sily....


Nezostal by som však len pri obmedzení dvoch období po sebe. Nech sú to dve obdobia celkovo a navyše spojené so zákazom výkonu iných funkcií. Supermani, ktorí dokážu byť ešte aj vo funkciách primátorov, alebo šéfov VÚC, nech radšej zostanú v kreslených komiksoch.


Nám postačí ak budú plnohodnotne vykonávať len svoju poslaneckú prácu.


A hlavne, keď nebudú používať ten známy výrok:

„ Mám svoj vlastný názor, ale hlboko s ním nesúhlasím....."

 


Foto: www.cas.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?