Romológ - Róbert Fico

Autor: Martin Štunda | 20.2.2013 o 12:41 | Karma článku: 18,79 | Prečítané:  1670x

Slovenský premiér sa počas prednášky na súkromnej vysokej škole tak rozohnil až prehlásil, že podľa neho by bolo najlepším riešením odoberanie detí z neprispôsobivých rómskych rodín a ich následné umiestňovanie do internátnych škôl.

 

Rozumiem tomu, keď sa niekto nechá v krčme uniesť a o riešení rómskej problematiky vedie krčmové reči.


Vedie ho k tomu prostredie a pár promile alkoholu navyše.


Rozumiem tomu, keď sa niekto pred väčším publikom nechá uniesť a o riešení rómskej problematiky vedie populistické reči.


Vedie ho k tomu prostredie a pár percent popularity navyše.


Rozumiem aj tomu, ak niekto nemá v strane odborníka, ktorý by sa danému problému rozumel a radšej si vyberie „cudzieho", na ktorého ukážu prstom, keď sa nezadarí.


Jedno mi však nie je celkom jasné. Bol to súkromný názor Róberta Fica, alebo koncepčná línia predsedu vlády ? Lebo ak to prvé, tak si ho mal nechať len pre seba. Ak je to tá druhá možnosť, tak si dosť dobre neviem predstaviť komunikáciu na línii premiér, minister vnútra a rómsky splnomocnenec.


Ten posledne menovaný sa totiž už viackrát negatívne vyjadril k myšlienke internátnych škôl, s ktorou majú už vo viacerých krajinách zlú skúsenosť.


Rómske deti totiž po pár rokoch v „skleníkovom prostredí" po návrate domov, veľmi rýchlo zapadnú a opätovne sa prispôsobia prostrediu, z ktorého boli odobraté.


Je preto potrebné skôr meniť to prostredie, ako z neho deti násilne vytrhávať.


Peniaze, ktoré by boli potrebné na zriadenie a fungovanie internátnych škôl investovať radšej do komunitnej práce s deťmi, ale aj s dospelými, priamo v osadách.


Sústrediť sa na predškolskú výchovu v materských školách a tiež na zmenu doterajšieho spôsobu výučby a to hlavne zamestnávaním špecializovaných pedagógov a väčším počtom asistentov učiteľov.


Zbaviť časti Rómov ilúzie, že peniaze sa nerodia na pošte, ale že sú produktom práce. A to vyžaduje napríklad aj väčšiu dôslednosť zo strany ministerstva práce a väčšiu osobnú odvahu zo strany niektorých starostov.

Práce na udržiavaní životného prostredia je viac než dosť. Aj na poli sa jej nájde dostatok. Takto aspoň budú zbierať to, čo zasiali. Ich otcovia a dedovia to ešte pamätajú.


Dieťaťu, ktoré vidí ráno ísť otca do práce sa o to ľahšie bude potom ísť do školy.


Za tie desaťročia sa na riešenie rómskej problematiky nahádzali už milióny eur ako do studne.Samozrejme s minimálnym efektom.


Prestaňte preto, pán premiér, snívať o olympiáde na Slovensku. Štát vraj nemá peniaze a súkromné nás prídu príliš draho.

Ibaže by sme v rámci doplnkového programu prichystali pre zahraničných športovcov a hostí prehliadku našich rómskych osád.


S názvom: „ Návrat do 19. storočia".

 


Foto: www.pluska.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?