Pán Čaplovič...čo s tou fackou ?

Autor: Martin Štunda | 23.4.2013 o 13:20 | Karma článku: 26,20 | Prečítané:  3755x

Keď dá facku učiteľ svojmu žiakovi, ide väčšinou o zlyhanie pedagóga. Keď dostane takúto facku učiteľ od svojho ešte neplnoletého žiaka, môžeme pokojne hovoriť o zlyhaní systému...

 

Mám obidve dcéry na základnej škole. U piatačky ešte cítiť dosť silný rešpekt a úctu k jej učiteľom. Tá staršia je deviatačka a občas sa už ku mne dostane informácia ako jej rovesníci "hodnotia"  učiteľky a učiteľov  na ich škole....


Ja viem. Puberta a rozvoj kritického myslenia. Ale myslím, že na hodnotenie odbornej spôsobilosti sú tu nadriadení učiteľov, už nehovoriac o tom, že žiaci by sa podľa mňa nemali vyjadrovať k oblečeniu a výzoru ich pedagógov. Ibaže by videli vzory správania v svojom domácom prostredí.


Avšak deje sa to. Netvrdím, že za mojich študentských čias neexistovali "drzí" žiaci. Ale vždy bolo dôležité, ako sa k tomu postavila škola a hlavne rodič. Pamätám sa, ako som s obavami čakal otca po rodičovskom združení. A to som málokedy niečo vyviedol...


A dnes ? Riaditeľ inkriminovanej základnej školy v Spišskej Novej Vsi sa radšej k incidentu nechce vyjadriť, lebo sa obáva negatívnej publicity. Dokonca požiadal novinárov, aby nekontaktovali napadnutú učiteľku, pretože sa po potýčke so žiačkou necíti najlepšie. Agresívne dievča, ktoré okrem facky učiteľku aj škriabalo a ťahalo za vlasy, sa od incidentu v škole ani neukázalo.


Ministerstvo školstva chce vraj v záujme zlepšenia bezpečnosti  preskúmať možnosť využívania kamerových systémov na školách.


Zákon však neumožňuje realizovať obrazové a zvukové záznamy bez súhlasu dotknutej osoby. Netýka sa to len verejných priestorov pred školou, alebo v jej okolí. Aj keby školy na to súhlas získali, samotnú agresivitu by neodstránili, ale ju len premiestnili na miesta mimo kamier.


A povedzme si otvorene. Vychovávať deti strachom asi nie je tá najlepšia metóda.


Takže, čo s tým pán minister ?


Kamery radšej nie i keď sa za tým možno rysoval dobrý biznis. A neskúšajte ani výchovno-vzdelávacie filmy. Budú žiakom len na smiech a bohate stačí tá propaganda, ktorú chystáte v súvislosti s propagáciou stredných odborných škôl.


A čo tak výrazne a jednoznačne poukázať na dôležitosť vzdelania a pedagóga. Zvyšovaním výdavkov do školstva a rozvoja vedy, aby sme sa dostali aspoň na priemernú úroveň výdavkov ostatných  krajín  OECD. A tiež zvýšením platov, aby si napadnutá učiteľka mohla dovoliť trebárs psychológa a právnika.


Ja viem, poviete, že nie sú peniaze. Veď ich treba dať prioritne zahraničným investorom a dokonca im ich priniesť milostivo až domov. A tiež pre nich vychovávať lacnú pracovnú silu. Drahými propagačnými filmami. Veď nie sme takí bohatí, aby sme si mohli kupovať lacné veci.


Padla facka. Na líca nás všetkých.....

 
Foto: aktualne.atlas.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?