Netárajte už toľko o Rómoch, ale konajte...

Autor: Martin Štunda | 14.8.2013 o 12:02 | Karma článku: 15,47 | Prečítané:  2228x

Keby sa za tých vyše dvadsať rokov, čo „riešime" rómsku otázku  striedaním rôznych koncepcií a vládnych rómskych splnomocnencov urobila aspoň polovica z tých rečí na papieri, mali by sme tu už možno trochu inú novú generáciu Rómov, ako tú, čo nám zatiaľ vyrástla v osadách...

 

 

Už aj sám veľký romológ Igor Matovič zistil, že prostredie v osadách je veľmi špecifické. A tam to aj skončilo. Pardón....ešte presadil svojho poslanca za nového vládneho splnomocnenca pre Rómov. Až tam to skončilo....

Po  zaniknutej myšlienke predsedu vlády o rómskych internátnych školách, prišlo v týchto dňoch ministerstvo školstva s nápadom výstavby kontajnerových materských škôl.

Poznám z vlastnej práce, nie z turné po osadách, ako to tam vyzerá. Nezamestnaní dospelí /česť výnimkám/ dopoludnia vyspávajú a vzdelávací proces ich detí nezaradzujú medzi svoje priority. Tie sa potom bezprízorne potĺkajú po osade, alebo mimo nej.

A ja sa im ani veľmi nečudujem. Robia len to, čo vidia u svojich rodičov a vo svojom okolí. A to, čo im umožňuje štát...

Faktom je, že takéto deti potom prichádzajú do škôl nepripravené, ako mentálne, tak aj sociálne. A namiesto vzdelávania míňajú učitelia energiu na učenie základných hygienických a sociálnych návykov.

Z tohto pohľadu je zavedenie predškolskej výchovy v osadách viac ako nevyhnutné. Prínosom bude aj to, že aspoň na pár hodín vytrhne dieťa z nemotivujúceho domáceho prostredia.

Ale tiež  je dôležité zobudiť dospelú populáciu. Keď dieťa uvidí svojho rodiča vstávať ráno do práce pochopí, že ho to tiež bude o pár rokov čakať.

Ja tvrdím, že v tomto štáte je nekvalifikovanej práce dostatok. Stačí len zákon, ktorý podmieni poberanie štátnej dávky odpracovaním určitého množstva hodín pre svoju obec.  Ale nie len na papieri...

Ozývajú sa hlasy, že použitie kontajnerových škôlok  môže vyvolať odpor a ešte väčšiu segregáciu.

Iste. Nie je to ideálne riešenie. Len už preboha niečo robte....

Vždy je totiž  lepšie vidieť rómske dieťa v kontajnerovej škôlke, ako v kontajneri.

 

Foto: korzar.sme.sk

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?